Pět stran soud upozornilo na kupčení s hlasy sociálně slabých a jejich svážení do volebních místností. Soud to vyhodnotil jako nepovolenou agitaci.

"Rozsudek dnešním dnem nabyl právní moci a ministr vnitra by měl do 30 dnů stanovit termín opakovaných voleb," sdělila mluvčí ústeckého krajského soudu Irena Jeřábková.

V Krupce se u soudu sešly dva návrhy na zneplatnění komunálních voleb ve městě. Soud jim sice zcela nevyhověl, v okrscích číslo 5, 8 a 9 se ale bude hlasování opakovat.

"O novém termínu voleb rozhodne ministr vnitra do 30 dnů ode dne, kdy obdrží soudní rozhodnutí," řekla Jeřábková. Po letošních komunálních volbách je to první rozhodnutí soudu o zneplatnění voleb kvůli údajnému kupování hlasů. Podezření na kupčení s hlasy prověřovala policie ve všech sedmi okresech Ústeckého kraje, ale i v jiných městech Česka.

"Jsme rádi, že soud nám dal, aspoň tímhle způsobem, za pravdu a že se hlasování bude opakovat alespoň v nejvíce zmanipulovaných okrscích," řekl v první reakci navrhovatel Pavel Horák, který ve městě vedl kandidátku Věcí veřejných.

Volby v Krupce provázely problémy prakticky od otevření volebních místností. Už hodinu poté povolali místní občané policii na sídliště Maršov, aby tam zabránila údajnému podplácení sociálně slabých občanů.

Už tehdy s tím kritici spojovali právě Sdružení ČSNS a NK-Šance pro město. Podle amatérských videozáznamů z místa někdo organizovaně svážel voliče do volebních místností a za hlas pro zmíněné sdružení jim sliboval úplatu 300 korun. ČSNS a NK-Šance pro město již dříve podezření odmítly.