„Hledám zatím teprve dva měsíce, tak věřím, že brzy najdu,“ doufal mladý Ústečan před ústeckým úřadem práce.

Měl tu smůlu, že škola, na které se učil, sice spolupracuje s firmami a svým žákům kromě praxe nabízí i pracovní možnosti, začala s tímto programem ale až ve chvíli, kdy byl ve druhém ročníku.

„To už bylo pozdě. Teď jsem ale dostal pozvánku do jedné firmy, tak doufám, že to vyjde,“ usmíval se mladík.

Mírný pokles

Aktuálně je v evidenci ústeckého úřadu práce 8707 uchazečů o zaměstnání. Číslo je o 61 nezaměstnaných nižší než minulý měsíc. K poslednímu říjnu meziměsíčně klesla míra nezaměstnanosti o jednu desetinu procenta na stávajících 13,15 %. „Její pokles je způsoben výrazným nárůstem pracovní síly platné pro čtvrtý kvartál letošního roku,“ informoval analytik úřadu práce Michal Tuček.

Míra nezaměstnanosti klesla v celém Ústeckém kraji s výjimkou okresů Chomutov a Most.

Bez práce už rok

Zaměstnání přes úřad práce hledá i Marie Malíková z Povrlů, vyučená fotografka. „Po škole jsem si udělala podnikatelskou nástavbu, ale firmu zakládat nechci,“ vysvětlila uchazečka o zaměstnání, které intenzivně hledá už rok. „Snažím se nespoléhat jen na úřad práce, sama jsem oběhla už asi dvacet firem, ale pořád nic,“ dodala fotografka.

Od března práci hledá i Ústečanka, která třicet let pracovala jako vedoucí prodejny. „Mám hotelovou školu, ale celý život jsem pracovala v obchodě a teď nemohu nic najít,“ posteskla si Ústečanka, která si nepřála zveřejnit své jméno.

Mezi firmami, jejichž zaměstnanci se na ústecký úřad práce v minulém měsíci hlásili, je například Eurovia CS. „Propouštěli jsme z důvodu všeobecného poklesu prací na regionálních stavbách. Rozhodně se nejedná o hromadné propouštění,“ uvedla mluvčí společnosti Iveta Štočková.

Samostatně výdělečnou činnost ukončilo 37 osob a 31 uchazečů ukončilo přípravu na povolání.

Volných pracovních míst hlášených zaměstnavateli bylo na konci října 281, o 35 více než v září. Počet uchazečů o zaměstnání na 1 volné pracovní místo byl ke konci října 30,99. V meziročním srovnání je volných pracovních míst o 113 méně.

Stále chybí lékaři

Poptávka po pracovní síle je především ve zdravotnictví, kde chybí lékaři, po obchodních zástupcích a svářečích.