Roman Richtermoc pro své rodné město vytvořil sochu prezidenta Tomáše G. Masaryka do stejnojmenného střekovského parku.

Jako sochař si ovšem získal světovou proslulost dávno. V posledních letech třeba jako organizátor prestižních sochařských sympozií v Hořicích, kam se přestěhoval.

V neděli však dostihla krajskou metropoli smutná zpráva o jeho úmrtí. „Pana Richtermoce jsem poznal při práci na pomníku T.G.Masaryka. Velmi brzy se z nás stali přátelé,“ vzpomínal například Jan Řeřicha, náměstek ústeckého primátora.

„Zpráva o tom, že opustil tento svět, přišla nečekaně a svou plánovanou návštěvu u něj již nestihnu. Nikdy však nezapomenu na umělce, člověka a přítele, který pro mě tolik znamenal.“

Sochařskou kariéru Richtermoc začínal ucelenými cykly sochařských prací s dětskou tematikou a v protipólu k nim i řadou portrétů starých lidí. Pro plastiky užíval jako materiál cín i pískovec. Později vytvořil i pomníky obětem světových válek.

Například v Opatovicích, České Třebové. Děti v pražských Riegrových sadech jsou také jeho prací. Další pomník Krupka u Teplic.

Výčet by mohl pokračovat dílem Generace u ústeckého Domova důchodců na Severní Terase z roku 1987, nebo Samaritánkou u chrudimské nemocnice a mnoha dalšími. V osmdesátých letech se zúčastnil dvou sochařských symposií v Německu, jeho díla zdobí veřejná prostranství v Cottbusu a v kraji Sachsen-Anhalt.

Kolektivních výstav se ostatně zůčastňoval od roku 1975. Nejen doma, ale i v zahraničí, jeho práce jsou zastoupeny v galeriích a soukromých sbírkách v mnoha zemích Evropy i ve Spojených státech. Známý je i svými grafikami.

Od roku 2002 organizoval mezinárodní sochařská sympozia v Hořicích. Jejich výsledky jsou každý rok prezentovány v Hradci Králové v rámci celoroční výstavy Nábřeží sochařů.

Sochy dnes lemují cestu z lomu, kde se sympozia odehrávají. „Chceme vytvořit jakousi cestu z Hořic, která by byla lemována sochami a končila by zde v lomu,“ řekl o tom kdysi sám Richtermoc.

Zemřel v neděli 7. 11. 2005

Roman Richtermoc

Narozen 7. října 1950 v Ústí nad Labem

Od roku 1966 studuje na Střední průmyslové škole sochařsko-kamenické v Hořicích

Roku 1970 přijat ke studiu na Akademii výtvarných umění u prof. Karla Lidického

Jeho práce je dnes zastoupena v řadě sbírek

Od roku 1975 na výstavách doma i v cizině 2002 začíná organizovat v Hořicích mezinárodní sochařská sympozia

Zesnul 7. listopadu 2010 v Hořicích