Ústečané bijí na poplach, bojí se, že renomované divadelní scéně v krajské metropoli zvoní umíráček.

Dosluhující ústečtí radní dali zelenou záměru převést činnosti prováděné Severočeským divadlem opery a baletu na kraj s účinností od 1. dubna příštího roku.

Souhlas vyslovili necelý týden před zvolením nové rady města. Záměr ještě musí schválit zastupitelé. A ti by měli dostat věc k rozhodnutí hned na svém ustavujícím zasedání zítra.

Tedy dříve, než se vůbec stihnou rozkoukat.

„Proč tak závažnou věc řešilo odstupující vedení města? A proč ji chce propašovat do zastupitelstva v první možné chvíli? Je to absolutně nekorektní,“ zlobí se Karola Haasová, zvolená do nového zastupitelstva za TOP 09.

Podle ní jde o likvidaci klasické kultury v Ústí nad Labem.
„Již jsem si stačila zjistit, že dalším krokem může být to, že kraj zruší zdejší stálé divadelní soubory a umělce sem bude verbovat. Z úspěšného divadla se stane provinční zájezdová scéna,“ varuje Haasová.

Ústečanka Kateřina Dohnalová míní, že město by si své divadlo mělo hýčkat a ne se ho vzdávat.

„Je to jedna z mála věcí tady, na které můžeme být jako Ústečané hrdí. Prestiž Ústí ještě více upadne,“ je přesvědčena.
Ředitel divadla Tomáš Šimerda řekl, že s uvedeným záměrem jej město seznámilo a pokud kraj divadlo převezme a bude jeho chod financovat, nevidí to jako důvod k panice.

Jenže kraj o tom podle své mluvčí Magdaleny Hanáčkové neví. A finance pro divadlo vyčleněné nemá.
„Tato záležitost a záměr města Ústí nad Labem nebyl s Ústeckým krajem projednán. V návrhu rozpočtu Ústeckého kraje na rok 2011 se s ničím podobným nepočítá,“ doslova uvedla Hanáčková.

„Tak to je zdrcující,“ reagoval Šimerda. Tím spíše, že městští radní byli svolní i s tím, že město by napříště divadlo jen spolufinancovalo a dávalo by do něj každoročně maximálně 20 milionů korun.

Podle dosavadního náměstka primátora Jana Řeřichy (ODS), který by měl ve stejné funkci pokračovat i nadále, řešilo město uvedený záměr v rámci nové koalice ČSSD, ODS a SZSP. „Předpokládám tedy, že ČSSD jej projednává i v rámci Ústeckého kraje,“ uvedl Řeřicha.

Uklidňuje, že divadlo v Ústí bude pokračovat ve stejné činnosti i na stejném místě a jeho návštěvníci nezaznamenají žádnou změnu.
Důvodem jsou podle Řeřichy peníze. „Domnívám se, že kraj, který má na rozdíl od města větší finanční možnosti, nebude divadlo omezovat. Naopak město by z finančních důvodů muselo o změnách v divadle jednat,“ tvrdil.

Za důvod, proč město tak spěchá, označil právě probíhající přípravy městského rozpočtu na příští rok. Aby prý rozpočet mohli připravit na základě skutečných čísel.

„Aby se převod, který bude trvat několik měsíců, dal promítnout do rozpočtů kraje i města co nejdříve, projednala tento záměr ještě stávající rada,“ dodal Řeřicha s tím, že definitivní rozhodnutí ale učiní až noví zastupitelé.

Divadlo se přitom zmítá ve finančních problémech už teď. Šimerda potvrdil, že se obává, aby v prosinci bylo na listopadové platy. V letošním rozpočtu město pro divadlo vyčlenilo přes 47 milionů korun. „Už v létě jsme ale upozorňovali, že náklady jsou 59 milionů a že kraj i stát své příspěvky výrazně zkrátily,“ řekl Šimerda s tím, že šetřit uvnitř divadla už není kde.