Na informační dálnici přibyl další jízdní pruh. No, spíše řekněme: proužek. Každopádně proužek nepřehlédnutelný mezi všemi dosud známými weby zaměřenými na oblast turistiky. Nyní ho zpřístupnil Ústecký kraj, internetové stránky mají adresu www.branadocech. cz.

Nový web přesně zapadá do snahy vedení Ústeckého kraje přilákat návštěvníky do tohoto neprávem turisty opomíjeného a nedoceněného kraje. V tuto chvíli nabízí informace o téměř sedmi stovkách turistických cílů.

V čem tkví podstata projektu?

Naleznete na něm tipy na výlet, turistické trasy a všemožné akce a je jen na vás, jestli dáte přednost přírodním zajímavostem, kultuře nebo sportu. Troufnete-li si, klidně zkuste všechno najednou.

V čem že je jádro a podstata tohoto projektu? V kraji samotném. Ne každý kraj v republice se totiž může pochlubit takovou pestrou skladbou, jako právě ten Ústecký.

„Náš kraj je tak různorodý, že ho není možné prezentovat, jak se říká, v jednom pytli. Tak jsme ho rozdělili do čtyř nejtypičtějších oblastí – destinací, a na nich postavili tenhle turistický web,“ vysvětlil krajský radní pro cestovní ruch a spoluautor projektu Radek Vonka.

Aktivní zásobárna tipů pro všechny

Brána do Čech není jenom klasický web, ale je to aktivní zásobárna tipů pro všechny, kteří vědí, že to krásné mají doma. Různým výběrem na obrazovce určíte například to, že jste handicapovaná osoba, nebo chcete prostě jet na kole na golf, a systém vám vybere ten nejlepší balíček výletů pro vás.

ÚVODNÍ STRÁNKA www.branadocech.cz. Tento web, který Ústecký kraj spustil 1. listopadu, vypadá velmi povedeně a je pravděpodobné, že si brzy získá mnoho příznivců.

Můžete sami vložit fotky nebo texty

Můžete si prostě a jednoduše najít, co vás láká a kam vás to táhne. Pak se ale také může stát, že vyrazíte s rodinkou na výlet a objevíte něco, o co byste se chtěli podělit s dalšími lidmi. A ti zase s dalšími a dalšími. Fígl Brány do Čech je v tom, že se jednoduše zaregistrujete a pak můžete sami vkládat fotky nebo texty. Můžete se prostě zapojit do systému a sdílet svoje zážitky.

„Chutnalo vám někde tak, že se tam musíte vrátit? Objevili jste místo, o kterém nikdo neví? Zažili jste někde nekvalitní služby nebo přímo vydřiduchy? Neváhejte a napište to. Díky vašim reakcím bude servírované turistické menu kompletní i pro ostatní,“ přibližuje možnosti nového webu vedoucí oddělení tiskových informací Kanceláře hejtmanky Ústeckého kraje Zdeněk Rytíř.

Destinační agentury jsou další krok

„Na turistické nabídce Ústeckého kraje chceme velice úzce spolupracovat také s právě zakládanými destinačními agenturami Krušné Hory o. p. s. a České středohoří o. p. s. Do budoucna počítáme také se spuštěním rezervačního systému na ubytování,“ dodal Radek Vonka.

Rozdělení na čtyři turistické destinace na webu kopíruje právě záměr vzniku destinačních agentur. Po vzoru Obecně prospěšné společnosti České Švýcarsko. Ta vznikla už v roce 2001.

Na novém webu hledejte odpovědi…

… na otázky a zjistíte, že Ústecký kraj turisticky zajímavým regionem je.

Kde mají největší skalní bránu v Evropě?

Kde jezdí nejdelší sedačková lanovka v Česku?

Kde vytvořilo Labe unikátní scenerii mezi horami, kterou obdivují i za hranicemi?

Kde je nejužší ulička nebo jediný český Chrám chmele a piva?

Odkud je jeden z nejkrásnějších výhledů na světě?

Kde je naše bájná hora, na kterou vystoupil praotec Čech?

A nejníže položené místo České republiky?

České středohoří v Litoměřicích

Například destinační agentura propagující České středohoří vznikne v Litoměřicích, jejichž radnici v této souvislosti Ústecký kraj oslovil. Jak vyplývá ze slov Kamila Soukupa, ředitele Centra cestovního ruchu Litoměřice, které je příspěvkovou organizací města, vše je dosud v počátcích.

„Založení obecně prospěšné společnosti musí schválit Rada Ústeckého kraje a pak zastupitelstvo. Zatím probíhají přípravné práce – sestavujeme plán činnosti, harmogram a podobně,“ řekl Deníku Kamil Soukup.

Destinační agentura České středohoří by měla sídlit v nově zrekonstruované budově č. p. 68 u gotického hradu. Plánuje se, že zde bude sídlo agentury po dobu zhruba dvou let. Poté se sídlo přesune do větších prostor.