Případ bývalého starosty Chlumce míří před soud. Policisté podezírají Romana Hanusche ze čtyř trestných činů.

„Případ policie předá státnímu zastupitelství každým dnem. Jedná se o obvinění ze čtyř trestných činů, a to porušování povinností při správě cizího majetku, zneužití pravomoci veřejného činitele, podvodu a dotačního podvodu,“ uvedla krajská policejní mluvčí Šárka Poláčková. Podle dostupných informací za to Hanuschovi hrozí až deset let vězení.

Sám bývalý starosta zadlužené obce se k věci vyjadřovat nechtěl. „Nezlobte se, ale jsem v nemocnici,“ řekl Hanusch unaveným hlasem a požádal, abychom ho kvůli tomu nechali v klidu.

Podle chlumecké zastupitelky Naděždy Janissové (ODS) je stav Romana Hanusche vážný, díky čemuž byl exstarosta dokonce převezen do pražské nemocnice. „Ještě se kvůli tomu ani neseznámil se spisem. Záleží ale jen na soudech, zda jeho činnost vyhodnotí jako protizákonnou,“ řekla Janissová.

Podle zdrojů Deníku by Hanusch měl čelit obvinění za to, že měl bez vědomí zastupitelstva obce jednat na vlastní pěst v záležitosti výstavby rodinných domů ve Stradově, v níž figuruje podivná firma L&P RealitTeam.

Další kapitolou mezi obviněními je prodej Chlumeckého rybníka jménem obce za tři miliony korun firmě Chlumecká rybářská s.r.o. Přestože to procesuálně neprošlo skrze zastupitelstvo a prodej tedy byl neplatný, na obecní účty dorazila záloha milion korun. Jelikož obecní kasa v té době zela prázdnotou, použil Hanusch onen jeden milion na výplaty.

Dalším šrámem na Hanuschově pověsti je důvodné podezření z dotačního podvodu. Toho se měl dopustit při shánění prostředků na výstavbu infrastruktury pro domky ve Stradově, jejíž neprůhledné financování vedlo k exekuci majetku obce.

Čtvrtým z jeho „hříchů“ je společnost MFC Izoblok (respektive Morfico), od které koupil Hanusch tvárnice a nechal vytvořit projektovou dokumentaci na výstavbu 7 bytových domů – opět bez vědomí zastupitelstva. Přitom však věděl, že na to obec nemá peníze.

Se společností Morfico se Chlumec v současné době soudí o to, zda je smlouva vůbec platná. Nad obcí kvůli tomu dokonce visí hrozba exekuce. Okresní soud v Ústí nad Labem sice rozhodl o jejím odkladu, o jejím případném zrušení ale rozhodne až soud pražský.

Roman Hanusch
Starostou Chlumce byl Roman Hanusch devatenáct let.
V prosinci 2007 mu zastupitelstvo obce připsalo 400tisícovou odměnu, prý za to, jak dobře shání pro obec peníze.
Kvůli dluhům, které má Hanusch na svědomí, ho zastupitelé odvolali v listopadu minulého roku.
V současnosti je na nemocenské.