To, o čem se poslední týdny jen spekulovalo, už je definitivní! Obyvatelé Severní Terasy přijdou o služebnu republikové policie ve Svojsíkově ulici. Informaci Deníku sdělil náměstek pro ekonomiku krajského ředitele Jiří Šenkýř.

„V rámci změny rozmístění útvarů pořádkové policie rušíme obvodní oddělení na Severní Terase. Toto oddělení přemístíme do ulice Masarykova, odkud budeme organizovat systém služby,“ uvedl Jiří Šenkýř. Podle našich informací stěhování proběhne k 1. březnu 2011.

Lidé žijící na Severní Terase, v Doběticích a přilehlých vesničkách se prý nemusejí obávat, že o své policisty přijdou. Ti budou do obvodu dojíždět ze služebny naproti hotelu Vladimír.

Dosluhující starosta Severní Terasy Leo Dittrich se přesto domnívá, že zrušení oddělení může vést ke zhoršení kriminality v obvodu.

„Není to dobře, že se v nejlidnatějším obvodu města ruší policejní služebna. Snažili jsme se našim policistům najít náhradní prostory, ale zrušení služebny nešlo zabránit,“ řekl Dittrich.

Přemístění služebny kritizují i oslovení obyvatelé obvodu. „Nevím, jestli tu budou policisté v případě nutného výjezdu tak rychle, jako když sídlí tady přímo v centru Severní Terasy,“ obávala se místní obyvatelka Lenka Jiřičková.

KAM SE STĚHUJE?
V rámci úspor u policie bude zrušeno v Ústí nad Labem jedno obvodní oddělení, a to na Severní Terase. Služebnu policie přemístí na Masarykovu ulici v centru města.

Nad zrušením služebny se podivuje i Anna Neumaierová, přesto ji stěhování policistů tolik netrápí. „Oni stejně nejsou v ulicích policisté vidět. Přijďte se podívat večer. Mládež řádící na prkýnkách, řev, a stejně nikdo nevyleze,“ řekla smutně Neumaierova.

Policejní náměstek Jiří Šenkýř dodal, že nastavený rozpočet na rok 2011 je historicky nejnižší za období deseti let. „Musíme provést razantní úsporná opatření i v oblasti výdajů za platby energií a nájemného, jsme nuceni některé pronajaté prostory opouštět. Oddělení bychom měli odstěhovat do konce prvního čtvrtletí příštího roku,“ doplnil ke zrušení služebny náměstek.

Kandidát na starostu Josef Macík se prý bude snažit udělat vše proto, aby se republiková policie na Severní Terasu vrátila.

„Obvodní radnice nevlastní dostatečně velké prostory, aby policisté mohli v obvodě zůstat. Budeme hledat jiné varianty, aby policie z obvodu nezmizela úplně a snažit se obvodní oddělení zpátky na Severní Terasu vrátit. Hlavně že se služebna nepřestěhuje do Petrovické ulice, jak se původně uvažovalo. Na Masarykově ulici bude přece jenom pro lidi dostupnější,“ komentoval zrušení oddělení Macík.

Prostory, ve kterých v současné době policejního oddělení na Severní Terase sídlí, patří společnosti Tepelné hospodářství města Ústí nad Labem. „Dosud jsme byli informováni jen o možném opuštění prostorů. Zatím nevíme, co budeme dělat, když policie objekt opravdu opustí. Budeme samozřejmě hledat adekvátního nájemce, aby dům nezůstal prázdný,“ řekl ředitel Jiří Kunz.

Ročně zaplatí policie v kraji za pronájem prostor šest milionů korun. Opouštění objektů, ve kterých je policie v podnájmu, je jen jednou z možných variant řešení dosažení úspor.

„Velmi významná opatření činíme ve městech Most, Louny a Teplice. Změna rozmístění policejních oddělení proběhla na základě důkladné analýzy a s projednáním se všemi útvary policie, kterých se toto týká,“ prozradil k dalším úsporám náměstek policejního ředitele Jiří Šenkýř.