Rozhodli tak včera na svém ustavujícím zasedání noví obvodní zastupitelé.

A hned jejich první jednání nebylo jen tak nějaké oťukávací, ale hned pěkně naostro.

Už schvalování jednacího řádu vzbudilo ostrou diskusi. To když Matěj Páral (SZ) požadoval udělat v něm několik změn. Například chtěl, aby se zastupitelé nescházeli jako dosud ve 13. 00 hodin, ale až v pozdních odpoledních hodinách, nejdříve v 17.00.

„Aby se našeho jednání mohli zúčastňovat i občané, kteří jsou po poledni většinou v práci,“ odůvodnil svůj požadavek.

„Moje zkušenosti jsou, že o to lidé nemají velký zájem a není to zapříčiněno hodinami,“ oponovala ale třeba Irena Jílková (ODS).
Nakonec se většina zastupitelů shodla, že posunou začátky svých jednání alespoň na 14.00 hodin.

Další protesty vzbudil návrh, že v centru budou dva uvolnění místostarostové, tedy za plnou odměnu, místo dosavadního jednoho. „Nesouhlasíme s tím, zvláště v době, kdy je třeba všude šetřit. Je to 50 tisíc každý měsíc navíc,“ řekla Ilona Tajchnerová (TOP 09). Vadí jí, že navýšení funkcionářů zastupitelům ani nikdo neodůvodnil.

Dosavadní starosta Václav Verner (ODS), který do zvolení nového vedení zasedání řídil, na dotaz, jak to, že on zvládl vést obvod jen s jedním místostarostou, odpověděl, že to nechce komentovat.

Turek i Rožec jsou ale přesvědčeni, že práce budou mít oba dost. „Musíme hlavně zlepšit pořádek, a to nejen v bezprostředním centru, ale i v okrajových částech obvodu,“ řekl Rožec. Jako prioritu vidí nastolení většího pořádku také Tvrdík.

Koalice ODS, ČSSD a SZSP si rozdělila místa v 7členné radě v poměru 3:2:2. V 27členném zastupitelstvu mají pohodlnou většinu 18 hlasů. V opozici jsou 4 zastupitelé za TOP 09, 3 za KSČM a po 1 za Severočechy.cz a SZ. Ovšem zástupce Severočechů Radek Andres na zasedání nepřišel a podle Vernera se ani neomluvil, takže se zatím právoplatným zastupitelem nestal.

PRO

Ludmila Jeřábková
Důchodkyně, 70 let

Osobně Jana Tvrdíka neznám. Ale snad udělá něco pro lidi. Stačí se podívat na naše byty a domy na Masarykově ulici.

PROTI

Kateřina Hlavatá
Sekretářka, 28 let

Nelíbí se mi to, že ODS bude mít znovu starostu. Člověk si ale v dnešní době v politice z politiků nevybere.