Výjimkou jsou děti do 3 let a také ty, jež žijí v dětských domovech, ústavních zařízeních či je soud svěřil do výchovy jiným osobám než rodičům. Osvobozeni budou i lidé, kteří jsou ve vazbě nebo ve vězení. A rovněž majitelé rekreačních objektů.

Sazba poplatku - 500 korun za osobu
Splatný jednou ročně do 30. září, sankce za nezaplacení včas nebo v nesprávné výši - zvýšení poplatku až na trojnásobek
Město předpokládá, že mu to po odečtení nákladů přinese 33,1 milionu korun ročně
Loňské náklady na sběr a svoz odpadu 43,2 miliony korun

Podle ústeckého primátora Víta Mandíka (ČSSD) potřebuje město peníze k udržení čistoty a pořádku.

„To je tedy rána pod pás. Stejně jako město i naše rodina má napjatý rozpočet,“ zlobí se Ústečan Miloš Novotný. Jeho pětičlenné rodině vytáhne nová povinnost z peněženky ročně 2,5 tisíce korun.

Ústí zrušilo poplatek za odpad s účinností od roku 2009 jako kompenzaci v té době zvýšené daně z nemovitostí na troj až čtyřnásobek. Tehdejší primátor Jan Kubata (ODS) tvrdil také, že jde o motivaci k třídění odpadu. A sliboval, že pokud lidé třídit nepřestanou, za odpad ušetří.

„Je to rozhodnutí nové koalice, nebudu to komentovat,“ reagoval včera na znovuzavedení tohoto poplatku Kubata.

Zastupitelé jej schválili nejen hlasy koalice ČSSD, ODS a SZSP. Pro byli i někteří členové opozice. Například Pavel Boček (TOP 09). „Městský rozpočet je ve špatném stavu, není jiného zbytí, musíme to skousnout,“ řekl.

Podobně mluvil i Pavel Vodseďálek (KSČM). „Při současném finančním vývoji jsem zvedl ruku pro. I když samozřejmě můžeme spekulovat, že by se ty peníze měly ušetřit jinde,“ uvedl.

Jedinými, kteří byli striktně proti, byli oba zastupitelé za Severočechy.cz. „My zastáváme názor, že odvoz odpadu by měl být i nadále bezplatný. Navrhovali jsme, aby to zůstalo v režii města, ovšem neuspěli jsme,“ poznamenal Jiří Morštadt.

Podle vedoucího finančního odboru ústeckého magistrátu Rudolfa Jakubce je vyhláška zavádějící poplatek za odpad podobná jako ta minulá. Rozdíly jsou jen dva, rozšiřuje se okruh osvobozených osob o děti do 3 let, a také Ústečané nebudou hradit poplatek ve dvou splátkách jako dříve, ale najednou, vždy do 30. září.