Pracovní předpoklady ovšem hovořily o prosincovém datu někde kolem Mikuláše. To se ale nemusí povést. Používání lanové dráhy totiž musí posvětit úřady.

Jak o tom uvedl dosavadní náměstek ústeckého primátora Jan Řeřicha, definitivní datum slavnostního otevření lanovky Ústí veřejnosti oznámí až po 20. listopadu. „Záleží na legislativním procesu, který stále ještě trvá,“ uvedl.

Schvalovací „kolečko“ přitom podle Řeřichy není jen o kontrole dokumentace, ale i o praktických zkouškách.

„To znamená například i nastavení správného bezpečnostního režimu a provozního řádu. Minulý týden například proběhlo cvičení záchranářů, ačkoliv poruchy lanovek jinak bývají minimální, stát se ale může cokoliv,“ dodal Řeřicha. Záchranáři se učili a prakticky si zkoušeli nasazovat na lano záchrannou kabinku a evakuaci cestujících.

Podobně i ústecký dopravní podnik má napilno. Tomáš Kraus, jeho ředitel, upřesnil, že školí strojníky z obsluhy ústecké lanovky.

„Budou z toho skládat doplňkovou zkoušku, přestože jsou kvalifikovanou obsluhou lanovek,“ řekl s tím, že se připravují i na spuštění odbavovacího systému.

Postoj Ústečanů k lanovce se nijak výrazně nezměnil. Jedněm vadí, druzí jsou nadšení, třetím je to fuk. Všichni dohromady ale zatím napjatě vyčkávají, jak dopadne první jízda. V tomto směru je to stejné jako s Obchodním centrem Forum, kde se shodou okolností nachází spodní stanice lanovky. „Já bych to zbytečně nehrotil. Nemá smysl to teď nějak hodnotit,“ myslí si o tom třeba Jan Šafránek.

„Na Forum taky každý nadával a teď se tam lidi docela hrnou. Počkejme si rok dva a pak se uvidí, jak to s tím zatížením ústeckého rozpočtu anebo tou její zbytečností vlastně tedy je,“ dodal Šafránek.