A to o Severočeské divadlo opery a baletu. Nakonec ale záměr, převést jej na Ústecký kraj, schválili. Se záměrem přišlo ještě staré vedení města minulý týden. Důvody jsou finanční.

„Divadlo bude potřebovat v příštím roce 72 milionů korun. To je velká částka na jednu organizaci, byť jde o divadlo. S plnou vahou odpovědnosti říkám, že město tolik do něj dávat nemůže,“ argumentoval náměstek primátora Jan Řeřicha (ODS). Opoziční zastupitelé za TOP 09 a KSČM s tím ostře nesouhlasili. „Divadlo je naše domácí stříbro. A s tím se nekšeftuje,“ řekla Karola Haasová (TOP 09).

Řeřicha oponoval, že je to naopak řešení pro jeho záchranu a udržení současné úrovně. „Doložte nám to, já mám naopak informace z kraje, že peníze pro divadlo nemá,“ žádala Květoslava Čelišová (KSČM).

Opozice chtěla, aby vedení minimálně tento krok odložilo. „Je to neseriozní, předložit nám tak závažný materiál hned na ustavujícím zasedání, a ještě na stůl. Nedostali jsme vůbec šanci se na to připravit,“ zlobila se Haasová.

Na odpověď, že věc spěchá, protože se právě připravují městský i krajský rozpočet, reagovala Miroslava Coufalová (TOP09), že není jejich vinou, že termín hoří. „Kvůli tomu nejsme povinni se hned a bez patřičných informací rozhodnout. Chtít to po nás, je neomalené,“ řekla.

Podle Řeřichy ale schválení záměru neznamená, že se město hned divadla zbavuje. Je to prý jen nastartování procesu jednání s krajem o divadle.

„Jinak budeme mít příští rok problém jej udržet,“ varoval. A dodal, že s návrhem přišla ČSSD a on je tomu rád. Doufá, že rada kraje záměr projedná už v pondělí.

Ovšem kraj dosud s divadlem nepočítal a peníze na něj vyčleněné nemá. To přiznal i krajský vicehejtman a městský radní Arno Fišera (ČSSD). A navíc i to, že krajská rada tento bod na programu zatím nemá. Nevyloučil ale, že ho tam navrhne.

Nicméně dodal, že i kraji chybějí peníze a sám má přitom na starosti 13 příspěvkových organizací. Obává se, že výsledek jednání o divadle příznivý nebude. Ředitel divadla Tomáš Šimerda uvedl, že není ani tak důležité, pod kým divadlo bude, ale jeho zachování, a tedy i financování jeho chodu.

Souhlasíte, aby město převedlo divadlo na kraj? Hlasujte!