Vedení Ústeckého kraje považuje převzetí ústeckého divadla pod jeho správu za jednostranný nápad města Ústí nad Labem. Jednoduše řečeno, kraj ústecké divadlo také nechce.

„Záměr převedení ústeckého Severočeského divadla opery a baletu na Ústecký kraj, jak to odhlasovalo zastupitelstvo města Ústí nad Labem na svém ustavujícím zasedání, považuje vedení kraje za nereálný,“ uvedl nekompromisně Zdeněk Rytíř z kanceláře hejtmanky.

O záměru převést divadlo z majetku města Ústí nad Labem na Ústecký kraj také zatím nikdo z ústecké radnice s krajem oficiálně nejednal. A i kdyby, zřejmě by neuspěl. „Město Ústí bude muset přijmout taková opatření, aby provoz divadla zajistilo samo,“ prohlásila totiž kategoricky Jana Vaňhová, hejtmanka Ústeckého kraje.

Řeřicha věří v obrat

Na provoz divadel, která jsou zřizována městy v Ústeckém kraji, kraj přispívá každým rokem miliony korun, ale o převzetí divadel nikdy neuvažoval a podle Rytíře rozhodně finanční prostředky na to ve svém rozpočtu nemá.

Jan Řeřicha, náměstek ústeckého primátora, který záměr dojednat převedení divadla pod kraj ve čtvrtek předkládal k projednání zastupitelstvu, k tomu řekl, že je to pouze vyjádření vedení kraje. „Měla by se k tomu vyjádřit celá krajská rada a pokud to schválí i krajští zastupitelé. Je to pouze náš záměr, a je tedy na druhé straně, aby reagovala.“

Také uvedl, že tento záměr předložili, aby divadlo zůstalo takové, jak ho známe. „Když se to nepodaří vyjednat, mám obavy, že k financování divadla nenajdeme žádnou alternativu. Ale já věřím, že rada kraje nakonec tento záměr schválí. Už proto, že ČSSD je naším koaličním partnerem a koalice záměr odhlasovala jednomyslně.“

Kdo? Hlavně někdo!

Podle krajské radní Jany Ryšánkové je velmi málo ústeckých politiků, kteří by divadlo považovali za výkladní skříň metropole. „Ke každému obchodu jsou potřeba dva. A tady jde zatím o jednostranný úmysl ze strany magistrátu, který se neobtěžoval o svém záměru kraj ani informovat, natož s námi jednat.“

Ústečance Monice Matějkové je v podstatě jedno, jestli to divadlo bude města nebo kraje, ale ať je někoho, kdo ho nebude omezovat v činnosti.

„Jednoduše řečeno - ať na něj jsou finanční prostředky. Přece nemůžou rozpustit celý divadelní sbor umělců a budovu nechat jen na případné hostování. Divadlo tady má velkou tradici a plno důležitých umělců - byl by hřích ho nechat umřít,“ píše o tom na Facebooku v internetové diskusi k článku Ústeckého deníku.

Souhlasíte, aby město převedlo divadlo na kraj? Hlasujte!