Pozornost médií a fotografů Vítu Mandíkovi nedělala na ustavujícím shromáždění zastupitelstva příliš dobře. Když pak po skončení jednání na něj čekala novinářů celá smečka, moc se mu mezi ně jít nechtělo, protože prý, jak řekl, na takovou pozornost není zvyklý.

Bylo na něm vidět, jak si to „martyrium“ už přeje mít za sebou a jako tichou podporu si vedle sebe postavil Milana Knotka, dosavadního ústeckého tiskového mluvčího, který šel náhodou okolo. Nejvíce mu vadilo, že mu všichni, kvůli hluku, strkají mikrofony a diktafony až k ústům.

Přesto ale na pár otázek novinářů odpověděl. Když skončil, pookřál a rychle odešel. „Noční můra. Jednoslovné odpovědi,“ povzdechla si na to jedna novinářka.

Pane primátore, s čím nastupujete do funkce, a co si myslíte, že jsou v příštích letech vaše hlavní úkoly?
Já nastupuji do funkce s tím, co jsem tady dnes řekl… Máte nějak moc blízko ty mikrofony, já na to nejsem zvyklý…

Kdybychom to dali dál, tak to nebude slyšet…
Aha… Tak to jo.

Jde hlavně o konsolidaci veřejných financí…
Stejně z toho (z mikrofonů) budu nervózní ale… Jde nám o to, abychom naše město ještě více našim občanům zvelebili, aby žili v bezpečném městě, kde bude dostatek zeleně, čistoty.

Byli jsme tu svědky dlouhé debaty o Severočeském divadle opery a baletu, které chce město převést pod Ústecký kraj. Neuvažovali jste třeba, že byste přestali podporovat sport, tím pádem by na něj zbyly peníze?
Jak jste si všimla, primátorem jsem asi hodinu a půl, takže jsem se k tomu nevyjadřoval. Myslím si, že tuhle věc řešilo minulé vedení dlouho a že tohle je elegantní varianta, jak poprosit kraj o převedení městského divadla. Taky bych řekl jako ekonom, že je to šedesát milionů výdajů.

Já bych se ještě zeptal na poplatky za odvoz odpadu. Proč se vlastně nové zastupitelstvo rozhodlo pětisetkorunový poplatek znovu zavést?
Dáváte otázku zastupitelstvu. Zastupitelstvo se rozhodlo tak, jak se rozhodlo. Je potřeba asi větší čistoty ve městě, je potřeba tak, jak je napjatý rozpočet, někde ty finance sehnat.

Spočítali jste, kolik by to mohlo přinést do městské kasy?
Je spočítáno, že by to mělo přinést do kasy zhruba 34 milionů korun.

Mohl byste podrobněji promluvit o svých prioritách na počátku volebního období?
Nejvyšší priorita je sestavení bilancovaného rozpočtu na rok 2011, to je nejvyšší priorita. Máme na to zhruba čtrnáct dní.

Řekl jste, že si na magistrát přivedete několik svých lidí, mohl byste být konkrétnější?
Zatím ještě ne.

Dojde k nějakému zeštíhlení úřednického aparátu?
Já si myslím, že se s prací úřadu musím teprve seznámit, a myslím si, že nakonec dojde k zeštíhlení úřednického aparátu.

Chystáte se k výměně osobností na vedoucích místech v městských organizacích jako je třeba dopravní podnik, městské služby, zoo?
V tuto chvíli ne.

Chystáte se prověřit městské zakázky, které zadalo minulé vedení?
V tuhle chvíli ne. Já nyní nemám žádné informace o tom, že bych to měl dělat.