„Když byly v létě deště, měli jsme všude vodu. Teď nám sice rekonstruují dům, ale kvůli novým oknům nám zeď opadala až na cihlu,“ rozčiloval se Jan Červeň z Ondříčkovy ulice.

Z 29 korun na 88

Dům, ve kterém Červeň s manželkou bydlí, před několika lety koupila společnost CRM. Ta nedávno rodině také vyměřila nový nájem, se kterým se ale Červeňovi nechtějí smířit. Alespoň ne bez boje.

„Řekli mi, že jestli nepodepíšu nový nájem, který byl doposud 29 korun za metr, nově by měl být 60 a později 88 korun, tu zeď mi neopraví,“ stěžoval si Ústečan. Odolával dlouho, nakonec ale stejně podepsal. „Usoudil jsem, že mi nezbývá nic jiného než podepsat, ale oni na mě stejně kašlou,“ rozčiloval se Jan Červeň v redakci Ústeckého deníku.

Jednatel společnosti CRM Zbyněk Michal říká, že o nějakém vydírání rozhodně nemůže být řeč. „Určitě to není tak, že kdyby nepodepsal, neopravili bychom to,“ řekl Michal. „Mým cílem rozhodně není poškozovat nájemníky, svědomí mám čisté,“ dodal jednatel společnosti s tím, že pokud by nájemník s v místě obvyklým nájemným nesouhlasil, přišel by na řadu soud.

Špatná oprava

Podle poslance Stanislava Křečka, odborníka na nájemní problematiku, by se ale soud neměl podle čeho řídit. „Chybí zákon o místně obvyklém nájemném,“ řekl Křeček.

Ministerstvo sice chystá cenové mapy, ale ty podle něj nic neřeší, zvláště když budou vycházet z údajů realitních kanceláří, které nabízejí nové nebo komplexně zrekonstruované byty za tržní nájmy.

Jan Červeň se ale brání, že platba, kterou od něj majitel domu požaduje, rozhodně neodpovídá ceně za sklepní byt, ve kterém bydlí. Na opadanou zeď požaduje alespoň sanační omítku, kterou mu správce domu Ladislav Pokorný slíbil.

„Místo toho přišel se zedníkem a chtěli to udělat obyčejnou maltou. S tím jsem ale nesouhlasil,“ pokračoval nájemník.

Ladislav Pokorný se ale brání tím, že po dohodě s majitelem by bylo zbytečné dělat původně plánovanou sanační omítku, protože na jaře bude společnost dělat na domě další práce. „Chtěli jsme to opravit aspoň do jara, ale pan Červeň s tím nesouhlasil. Záleží na něm, jestli bude s opravou souhlasit,“ dodal správce s tím, že kvůli tomu, že je byt ve sklepě, zařídil nájemníkům na nájemném 15 %slevu.

Červeňovým tak nejspíš nezbývá než počkat až práce skončí a s novým nájemným se smířit, nebo si začít hledat nové bydlení.