Betonové monstrum obklíčilo kostel, nechali zbourat novou tržnici a teď dopustí tohle. To byly časté výtky Ústečanů na vyrůstající největší obchodní centrum v kraji. Forum je otevřeno již rok (přesně 12. listopadu). Jak se za tu dobu změnil pohled lidí na tuto kontroverzní stavbu?

„Je pravdou, že se mi nelíbilo, že vedle kostela vyrostlo tohle. Na druhou stranu takový obchoďák v Ústí chyběl a o víkendu už není v centru tolik mrtvo,“ hodnotila centrum po roce Ústečanka Eva Beková.

Jsou však lidé, kteří si na obchodní centrum ani po roce nezvykli. „Je to nevhodné. Tady se bijí dva odlišné druhy staveb. V jiných městech mají takové obří obchoďáky na okraji,“ hodnotí Martina Práglová.

Největší obchodní centrum v kraji přilákalo do svých prostor nejen koupěchtivé zákazníky, ale také kapsáře a drobné zloděje. Zásahy policie jsou na denním pořádku.

„Policisté musí ve Foru často zasahovat,“ řekla policejní mluvčí Šárka Poláčková. „Co má Forum dobře propracované, je kamerový systém. Díky němu se často daří policistům dopadnout a usvědčit pachatele drobných krádeží a kapsáře,“ dodala Poláčková.

Největší obchodní centrum v kraji bere jako výzvu mnoho obchodníků v Ústí nad Labem. Jedním z nich jsou provozovatelé butiků Yes. „Do Fora jsme se přestěhovali z obchodního centra Všebořice. Co se týká zákazníků, tak nám přestěhování přineslo daleko více lidí a větší tržby,“ uvedla prodavačka Ludmila Patrinová.

ČÍSLO DNE: 27 000
Forum nabízí téměř 100 obchodů, restaurací a kaváren na ploše 27 000 m2.
Na jaře 2010 otevřela společnost Palace Cinemas v obchodním centru multikino.
Motoristům projekt nabízí 640 parkovacích míst.
Celková investice do projektu dosáhla 1,8 miliardy korun.

V Ústí se objevují díky Foru textilní značky, za kterými museli Ústečané vyjíždět na nákupy třeba do Prahy.

Jednou z nich je Nord Blanc.

„V Ústí společnost Nord Blanc žádný obchod neměla. Záměrem bylo vyzkoušet, jak prodej oblečení pro volný čas a sport uspěje v tomto městě. Zájem je, takže si nemůžeme stěžovat,“ řekla z obchůdku Nord Blanc Gabriela Porkertová.

Našel se však prodejce, který ve Foru musel skončit. Prvního dubna opustil prostory Giga Sport.

Ředitel obchodního centra Forum Petr Panchartek uvedl, že důvodem nebylo, že se Giga Sportu v Ústí nedařilo.

„Bylo to rozhodnutí rakouského vedení na základě hospodářských výsledků z let 2007-08. To rozhodlo, že odejde ze všech míst, kde je v nájmu,“ prozradil k likvidaci prodejny Panchartek.

Kromě obchůdků s nejrůznějším zbožím je ve Foru také spousta kaváren.

Jednou z nich je Julius Meinl.

ZAUJALO NÁS:

Kontroverzní stavbu rozsáhlého komplexu provázela od počátku řada nejasností.

Teprve v průběhu stavby byli dohledáni čeští spoluautoři zodpovědní za prováděcí dokumentaci. Architekt Jan Chlup se však nepovažuje za autora a architekt Petr Valenta se vzdal autorství s tím, že měl mizivý vliv na realizaci.

Až měsíc po slavnostním otevření se podařilo zjistit jména holandských autorů úvodního konceptu. Jsou jimi Berton de Bont a Willem-Joost de Vries z kanceláře T+T design.

Forum bude v prosinci propojeno lanovkou s výletním zámečkem Větruše. Tato lanovka v délce 300 metrů bude mít provozní dobu od 9 - 22 hodin s kapacitou 350 osob za hodinu.

„Do Ústí nás přilákalo právě nově vznikající multifunkční obchodní centrum. Na oslavu roku otevření naší kavárny ve Foru jsme si připravili na 20. listopad akci, kdy formou malého espressa rozdáme mezi zákazníky 2,5 kilogramu kávy zdarma,“ řekla kavárnice Veronika Belová.
Zákaz kouření

Právě kavárníci Fora utržili v polovině letošního roku velkou ránu kvůli novému předpisu hygieny. Jejich provozovny nesplňují normu, kdy kuřácká kavárna musí být uzavřená, aby se kouř z cigaret nedostával do volných pasáží a okolních prodejen.

„Chtěli bychom i nadále zůstat kuřáčtí. Teď řešíme, co bude potřeba udělat, abychom splnili všechny zákonné normy,“ řekl majitel Café In Luděk Veselý.

Forum přineslo do Ústí módní přehlídky, kdy návštěvníci na vlastní oči mohou vidět přední české modelky. „Jsem ráda, že v Ústí Forum vyrostlo. V centru města byl nedostatek obchodů a parkovacích míst. Forem se to, dá se říci, vyřešilo. V obchodním centru jsem uspořádala dvě módní přehlídky a vždy měly velký ohlas,“ uvedla Miss sympatie ČR 2002 Lenka Taussigová Kocmanová.

ANKETA: Jak se vám líbí Forum po roce provozu?

K. Kratochvílová

Studentka, 18 let

Byl to krok správným směrem, v Ústí vybudovat obchodní centrum Forum. Chodím do něho nakupovat.Pavel Horký

Učitel, 27 let

Ve Foru moc nenakupuji. Je to rozhodně lepší stavba než byla nová tržnice. Mohlo to dopadnout hůře.Alena Moravcová

Úřednice, 28 let

Do obchodního centra Forum chodíme nakupovat. Jediné, co se mi nelíbí, je, že obklopilo a zakrylo kostel.

Nikola Szaková

Na mateřské, 20 let

Taková stavba měla vyrůst jinde a ne u kostela. Jinak do obchodů ve Foru chodím ráda nakupovat.

Jana Zimčíková

Nezaměstnaná, 19 let

Je dobře, že takový obchoďák v Ústí postavili. Je kam chodit nakupovat. Jediné, co se mi nelíbí, je lanovka.

Jitka Novotná

Na mateřské, 28 let

Je to přínos pro město. Lidé mají kam chodit nakupovat. Nemusí za nákupy jezdit například do Prahy.