Zápach a zima

„Vůbec nevím, co budu dělat. Pravidelně platím nájem, a teď tu mám mrznout?“ ptala se nájemnice bytu, která tam žije se synem, dcerou a jejími třemi dětmi v tzv. "Domě hrůzy", jak objekt mnozí nazývají kvůli častým návštěvám bezdomovců a narkomanů.

„Když začalo hořet, byli jsme všichni ve vedlejší místnosti. Kouř nebyl cítit, ale najednou se vyvalil hrozný dým,“ popisovala hrůzný zážitek Lucie Biharyová.

Podle policejní mluvčí Petry Trypesové byl požár nahlášen v domě v ulici Dr. M. Horákové v 17.16 hodin.

V ulici je řada panelových domů. Požár vypukl v přízemí domu čp. 1, věžáku u křižovatky „Na výsluní“, který byl znám po roce 1990 jako „dům hrůzy“, protože zde dlouhodobě bydlely v některých bytech problémové rodiny.

K požáru vyjely tři hasičské jednotky. Hořelo v dětském pokoji, jednotka evakuovala čtyři děti. Pět lidí, kteří se nadýchali kouře, odvezla zdravotnická záchranná služba.

Celkem bylo z domu evakuováno 30 lidí. Operační středisko hasičské záchranné služby potvrdilo, že byl požár zlikvidován v 18.17 hodin. Příčinu požáru hasiči stále vyšetřují. Biharyovi se domnívají, že hořet začalo od elektrické zásuvky.

Podle Trypesové je škoda v bytě odhadnuta podle prvotních informací asi na čtyřicet tisíc korun.

Náhradní bydlení?

Nájemnice se po uhašení požáru vrátily zpět do bytu. Nyní obě svorně tvrdí, že se majitel domu byl na byt podívat, ale poté beze slova zmizel. Zbyněk Pěnka, spolumajitel domu, však říká, že to je jinak.

„Hned v pondělí jsem jim nabídl na výběr ze tří bytů ve stejném domě. Stačí se přestěhovat,“ vzkázal jim Pěnka.

Biharyovi se ale bojí, že když byt opustí, někdo jim ho vyrabuje.

Aktuální požár nebyl jediným poblémem domu v ulici Dr. M. Horákové. „V tomhle domě jsem bydlel několik let. Díky bohu už jsem se odstěhoval, už se to tam nedalo vydržet. Byl tam samej bordel, smrad, feťáci ležící před vaším bytem na chodbě, švábi v celém baráku,“ popisoval tamní situaci jeden ze čtenářů Deníku.

Zbyněk Pěnka mluví o zmíněném domě jako o osobní výzvě.

„V současné době tam je 1 000 080 korun jako nevybrané předepsané nájemné za třičtvrtě roku. Jsme si vědomi image tohoto domu a myslím, že bude trvat tak rok, v porodních bolestech, než se obraz domu změní,“ řekl k tomu spolumajitel domu.

Nájemníci si stěžují také na šváby a absenci požární hadice v přízemí domu, kde v neděli hořelo.

„Před třemi týdny jsem zaplatil třicet tisíc za deratizaci, už druhou. A hadice? Cokoli do toho domu dáte a není to natvrdo přimontované, do pěti minut to zmizí,“ řekl k tomu Pěnka a přidal případ plynařů, kterým během pěti minut někdo před domem vykradl auto.

O problémových objektech ve svém obvodu už ví i nově zvolená starostka Neštěmic Miloslava Válková. „Musíme to ještě zmapovat. Mít domy v pořádku by ale mělo být především v zájmu vlastníka.“ řekla k tomu starostka.