Dostal patnáct let a oddřít si je měl v lágru Vojna.

Jmenoval se Jaroslav Brodský a býval učitelem v Brné. Ale lágr ho nezlomil a v roce 1968 založil se svými bývalými spoluvězni slavný K231.

K nelidskému trestu jej odsoudila komunistická justice. Jako ostatně většinu těch, kdo nestihli, anebo nechtěli po únorovém puči v roce 1948 utéct do zahraničí.

Vina? „Přišel i ředitel kádrového oddělení, prostý člověk, a požádal mne, abych mu jako inteligent pomohl s projevem na oslavu Leninových narozenin, při kterých pak bez reptání přečetl i slova Ježíšova: Milujte se vespolek, protože jsem ho ujistil, že to řekl Lenin na sjezdu a myslil tím dělnickou třídu,“ napsal ve své knize Řešení Gama.

Bylo toho samozřejmě víc, co mu komunisté nemohli zapomenout. Svou knihu ovšem sepsal až v emigraci. Zatím před sebou měl roky otrocké dřiny.

„Večer kohosi mlátili na cele. Byl to muž až někde na konci chodby. Strašně prosil, aby ho nezabíjeli, že to neudělal. V takových chvílích se na cele mlčí,“ popisuje dny po zatčení ve vyšetřovací vazbě na dnešním Mírovém náměstí.

V uranových dolech prožil skoro devět let od svého odsouzení v roce 1951 až do roku 1960. Odtud unikl až po amnestii prezidenta Antonína Novotného.
Trpěl, ale přesto jej nezlomili. Přichází Pražské jaro. Je rok 1968 a on se spoluvězni zakládá K231, jehož se stal generálním tajemníkem. Klub získal oficiální registraci a dosáhl více než 60 tisíc členů. Západ jej viděl jako společnost lidí, kteří přes zažitá příkoří nezahořkli. Východ jako bandu fašistů a agentů CIA.

„První dny března 1968 jsem odjel do Prahy a sešel se s úzkým kruhem přátel politických vězňů. První otázka zněla: Jaké je naše místo v procesu, který nastal? Předložil jsem na schůzce projekt nepolitického klubu všech těch, kteří byli odsouzeni v uplynulých dvaceti letech podle zákona na ochranu republiky, jenž nesl pro nás osudné číslo 231. Klub měl mít prostý název K231,“ píše o tom Brodský v knize Řešení Gama.

Pražské jaro nakonec utopil Brežněv v krvi a Brodský musel uprchnout do ciziny. Doma zanechal ženu i děti. Boj za spravedlnost ale nevzdal. V Anglii založil Naardenskou společnost a z ní financoval činnost K231.

Později sepsal knihu, ono Řešení Gama. Z honorářů vytvořil Rádio Gama.
Bohužel, pádu komunismu se nedožil. Zemřel v emigraci roku 1981 a jeho popel v urně předal rodině bývalý spoluvězeň až o deset let později.

Jaroslav Brodský
Narozen 22. března 1920 v Soběslavi
Po 2. světové válce ředitel školy v Brné
V létě 1950 zatčen protiprávně
V procesu 2. 7. 1951 odsouzen na 15 let
Propuštěn na amnestii 11. května 1961
V roce 1968 založil se spoluvězni K231
V srpnu 1968 uprchl do emigrace
Zde se angažoval v boji proti komunismu
1970 vydal Řešení Gama a založil Rádio Gama
Zemřel 3. srpna 1981 v Torontu, Kanada