Tradiční akce ústeckého Červeného kříže (ČČK), Mikuláš pro děti ze sociálně slabých rodin a Vánoce pro bezdomovce, jsou ohroženy. Červenému kříži totiž někdo ukradl kasičku s penězi na ně určenými.

Rozbitou a již prázdnou pokladnu našli strážníci v blízkém parku. „Na rozbitou kasičku upozornili hlídku sami návštěvníci parku. Okolo se válely už jen neplatné padesátníky,“ uvedl ředitel městské policie Pavel Bakule.

Zloděj využil umístění kasičky. „Ten den jsme u nás měli zrovna frmol. Kasička byla hned u vchodu našeho střediska, tak toho někdo využil, sebral ji a zmizel,“ vylíčila pracovnice ČČK Nevena Černohorská, jak ke krádeži zřejmě došlo.

V kasičce podle ní byly odhadem 4,5 tisíce korun. „Bohužel, naše finanční situace je napjatá, prostředky stačí sotva na běžný chod. Na tyto akce jsme využívali peněz, které nám věnovali Ústečané,“ vysvětlila Černohorská.

Starosta centrálního obvodu Jan Tvrdík řekl, že je to na zpřerážení rukou. „Vážím si všech, kteří pomáhají druhým. Nám se něco obdobného stalo loni s kasičkou před magistrátem,“ řekl Tvrdík.

Případem se zabývá také republiková policie. „Doposud nikdo z Červeného kříže neposkytl výpověď. Případ zatím řešíme jen jako nález kasičky,“ řekla policejní mluvčí Veronika Hyšplerová.

Nevena Černohorská pochybuje, že i kdyby policie viníka vypátrala, že peníze dostane ČČK zpět. Mikuláše a Vánoce, pokud neseženou peníze od sponzorů, tak letos poprvé prý asi uspořádat nebudou moci.

Oslovená Ústečanka Kamila Petráková jednání takových lidí nechápe. „Kvůli nenechavosti jednoho člověka na to doplatí všichni. Do Červeného kříže chodí lidé hlavně pro pomoc v nouzi. Asi to udělal někdo ze zoufalství,“ řekla Petráková.

Zpracovali Jitka Hadašová a Petr Sochůrek