Pacienti, kteří měli být operováni v ústecké nemocnici pomocí robotu, si musí počkat do ledna. Krajská zdravotní (KZ) totiž už vyčerpala letošní finanční prostředky vyhrazené na tyto operace.

„Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) byla informována KZ o tom, že dojde k vyčerpání letošního objemu domluvených financí. Znamenalo by to, že pacienti by se nemohli objednávat na prosinec, ale až na leden 2011,“ informovala mluvčí VZP Petra Friedlová.

Odsouvání odkladných operací potvrdil i mluvčí KZ Jiří Vondra. „V neodkladných případech ale stále operujeme,“ řekl k tomu. V podobném duchu mluví i Friedlová. „Každopádně budeme akceptovat případy, kdy půjde o nebezpečí z prodlení a nebude možné situaci řešit „klasicky“, slíbila mluvčí VZP.

Nemocnice a pojišťovny vyjednávají o úhradách operací na příští rok. Podle Petra Bendy, předsedy představenstva KZ, bude problém i v tom, že pojišťovny plánují rozpočet podle aktuálního roku. „Pojišťovna s námi nespolupracuje, nechce příští rok proplácet některé robotické operace. Navíc hrozí zpožďováním plateb,“ sdělil Benda.

KZ už si na pomoc přizvala i poslance Jiřího Paroubka, který by za ni měl lobovat na ministerstvu zdravotnictví.

Ve zdravotnictví má příští rok chybět až deset miliard korun, šetřit musí i VZP. Již nyní odmítá v Ústí proplácet některé nové robotické operace, například operace srdce a cév.

Robot da Vinci

Víceramenný laparoskopický operační systém, který simuluje pohyby lidských rukou v těle pacienta.

Lékař sedí u ovládací konzole, operační pole vidí pomocí stereoskopického zobrazovacího kanálu, pomocí joysticků ovládá nástroje v „rukách“ robota, které přes vpichy v kůži pacienta velmi precizně provádějí vlastní výkon v těle pacienta.

„Máme drahé přístroje z evropských peněz a máme problémy. Třeba v kardiologii, kde jsme chtěli uznat novou léčbu srdeční arytmie. VZP to ale odmítla,“ řekl k tomu náměstek pro zdravotní péči Jiří Madar.

Petra Friedlová ale vysvětlila, že roboticky asistované chirurgické výkony jsou nákladné.

„Vždy se posuzují indikace pro operaci robotickým systémem. Je jasné, že kvůli vysokým nákladům není účelné provádět tímto způsobem běžné operace. VZP tyto operace proplácí, ale snažíme se tak činit racionálně,“ sdělila Friedlová s tím, že letos pojišťovna poskytla KZ finance na úhradu robotických výkonů v oblasti urologie, gastroenterologie, gynekologie a ORL, přičemž zdravotnické zařízení dostalo možnost si strukturu výkonů regulovat dle potřeb.

„Například katetrizační implantace aortální chlopně je povolena pouze čtyřem fakultním pracovištím, která splňují podmínku navazujícího kardiochirurgického pracoviště,“ vysvětlila Friedlová.