Karel Jedlička, předseda Rady bytových družstev severočeské oblasti, uvedl, že na chodbách věžáků se dá ušetřit až třetina elektřiny, pokud namontujete senzory pro bezdotykové osvětlování chodeb. „Návratnost investice se pohybuje mezi třemi až čtyřmi roky,“ uvedl Jedlička.

A dodal, že se doba návratnosti v posledních letech zkracuje, protože čím je dražší elektřina, tím více se za rok ušetří.

„V Neštěmicích jsme první instalace chodbových čidel nechali provést asi před deseti lety u výškových budov. Když máte v domě 10 pater, na chodbě pár oken, musíte si rozsvítit nejen na podzim, v zimě a v noci. Pokud vám v takovém případě svítí světlo na cestu jen tam, kde se pohybujete, nebo najednou v deseti patrech, je to z energetického hlediska citelný rozdíl,“ zdůraznil Jedlička.

Monika Sobotková, předsedkyně představenstva bytového družstva Družba, uvedla, že družstvo obhospodařuje byty ve 411 vchodech v rámci 195 domů. Kromě úsporných žárovek a světelných čidel používají další novinku.

„Úspora elektřiny se u nás nejvíce projeví v provozu výtahů, kterých máme 311. Pokud provedeme modernizaci výtahu, dojde po montáži nového výtahového stroje a frekvenčního měniče k roční úspoře elektrické energie zhruba o 30 procent,“ řekla Sobotková.