Jeden nový zastupitel. Tak vypadá změna, kterou do Stebna přinesly letošní komunální volby. Starostkou obce se již potřetí stala Jana Turková. Lidé ovšem velké změny ani nečekali. Před volbami se ve Stebně sešla jediná kandidátní listina, sestavená z nezávislých kandidátů.

Absence protikandidátů snad trochu zaskočila jen samotné zastupitele. „Sami jsme se divili, že nebyla jiná kandidátka. Na to jak jsou někteří lidi chytří v hospodě, jsem čekal, že se nám jich tu sejde víc,“ smál se místostarosta Pavel Švarc.

Lidé napříč pěti obcemi, které pod Stebno spadají (Podlešín, Chvalov, Suchá, Milbohov a Stebno) ale proti staronovým zastupitelům většinou nic nenamítají. „Mladí lidé se do toho nehrnou a paní starostka už má aspoň potřebné znalosti a kontakty. Nevadí mi to,“ hodnotil výsledky voleb Karel Novák z Podlešína.

Velké plány

Zastupitelé se tak alespoň mohou pustit do práce, kterou si před volbami naplánovali. Jedním z úkolů, který chtěli stihnout ještě do voleb je výstavba sociálních bytů v obci Suchá.

„Stále na tom ještě pracujeme, vše bylo závislé také na počasí,“ vysvětlila starostka. „Řekla bych, že to dokončíme v prvním čtvrtletí příštího roku. Na jaře by to mohlo být k předání,“ dodala Jana Turková k otázce bytů, které by měly sloužit pro sociálně slabší obyvatele obce a jako startovací byty.

„Je tu hodně domů s jednou babičkou, která to třeba nechá mladým a může jít do tohoto bytu,“ dodal ke smyslu místostarosta Švarc.

V plánu mají také zateplení úřadu, kde bydlí lidé. Potřeba jsou nová okna, možná izolace na vystavených bytech. „V roce 1991, kdy se tu dělala rekonstrukce, plasty nebyly, tak udělali tahle okna. Ta jsou ale tak složitá, že se nedají ani mýt,“ řekla k tomu Turková.

Bez signálu

Před volbami si lidé ve Stebně stěžovali na špatný signál pro mobilní telefony. Podle Švarce je nyní situace v obci lepší. Problém se ale objevil v Podlešíně.

„Teď jak dělají v blízkosti dálniční tunely, je signál lepší, alespoň od jednoho z operátorů. Možná pohnuli s vykrývačem, aby se k tunelům dostali. Horší je to ale v Podlešíně, kde máme hasiče a není tam vůbec žádný signál,“ posteskl si místostarosta nad hrozbou, že v případě potřeby se dobrovolným hasičům do Podlešína nikdo nedovolá.

“V současnosti to řešíme, doufáme, že se nám podaří operátora přesvědčit, aby s tím něco udělal,“ uzavřel místostarosta obce Pavel Švarc.

Jana Turková chce ve svém třetím volebním období pokračovat v hledání potřebných dotačních titulů
Bez dotací bychom moc neudělali


Jak hodnotíte výsledek posledních komunálních voleb?
Nikomu se do politiky nechce, každý čeká co kdo udělá, co bude. Proto to dopadlo tak, jak to dopadlo.

Jaké máte priority pro toto volební období?
Chceme pokračovat v úklidu a údržbě všech pěti vesnic. Dostali jsme 200 tisíc korun na hřbitov, opravili jsme jednu stranu hřbitovní zdi. Rádi bychom opravili místní komunikace. Dále bychom chtěli zřídit obecní rozhlas na dálkové ovládání, protože do Chvalova je to asi 5 kilometrů. Máme v majetku také kapličku svatého Floriana v Suché, kterou potřebujeme opravit. Musíme se ale shánět jedině po dotačních titulech, jinak bychom na to neměli.

A co kanalizace a čistička odpadních vod?
Měli jsme sezení, kde pracovníci Severočeských vodovodů a kanalizací a dalších institucí řekli, že obec Řehlovice chce budovat čističku odpadních vod v nedalekých Dubicích. To jsme nevěděli, ale teď bychom měli dokončit kanalizaci a spojit se s Dubicemi. Kanalizace ze Suché a ze Stebna by se měla spojit s nimi. Čistička by nás stála asi 5 milionů korun, takže by bylo lepší, kdybychom se podíleli na nákladech na potrubní část a společně investovali do čističky v Dubicích. Bylo by to ekonomičtější. Vydáme se za panem Macháčkem, starostou Řehlovic, abychom se poptali, v jaké fázi ten jejich záměr je.Koupili jsme kvůli naší čističce pozemky, ale pro ty už bychom využití měli.

Jaký je v současnosti největší problém obce?
Trápí nás absence signálu mobilních operátorů v Podlešíně. Už jen kvůli tomu, že by se tam lidé nemuseli dovolat hasičům, což by byl opravdu problém. Ve Stebně se situace v poslední době naštěstí trochu zlepšila.

A rozpočet pro příští rok už máte?
Ještě ne. Teď jsme měli ustavující zastupitelstvo, na kterém jsme řešili základní věci. Otázku rozpočtu budeme řešit později.

ANKETA: Jak jste spokojeni s výsledky voleb ve Stebně?


Karel Novák
63 let, Chvalov

Jsou tam stejní lidé. Mladí to dělat nechtějí a paní starostka už asi má potřebné znalosti.


Vladimír Bude
24 let, Stebno

Je to pořád stejné, chtělo by to změnu. Nejlépe, kdyby se do zastupitelstva dostali mladší.


Iveta Zatírandová
44 let, Stebno

Jsem spokojená asi z poloviny. Radši bych v zastupitelstvu viděla někoho jiného.


Jaroslav Dřevo
45 let, Milbohov

Výsledky hodnotit nebudu, protože se voleb nezúčastňuji. Nezajímá mě to.