Dobrá zpráva. Městu se podařilo sehnat prostředky na zrestaurování původní malby, kterou stavbaři objevili v právě rekonstruované budově ústeckého muzea. „Zrestaurovány budou ty v sále, předsálí, i na chodbách,“ radoval se ředitel muzea Gustav Krov.

Prohlédnout si fresky Ústečané budou moci už začátkem léta. Přesněji zřejmě 30. června příštího roku. Stavební práce ovšem skončí v muzeu už v únoru, potom jej stavební firma předá muzejníkům. Muzejníci připraví na uvítanou hned několik expozic.

„Jednáme o ústecké Glyptotéce, antických sochách v životní velikosti od německých umělců, ta bude sloužit i pedagogickým účelům pro školy. Dále jednáme také o výstavě s pracovním názvem Ústečané muzeu a přesunu Starých pověstí českých z Národního muzea v Praze,“ přiblížil muzejní plány ředitel Krov.

Následovat by mohla výstava uměleckých děl významného donátora ústeckého muzea, Horstmanna–Czecha. Sami Ústečané jsou už na muzeum dost zvědaví.

ČÍSLO DNE: 299
Tolik milionů zatím město proinvestovalo na rekonstrukci budovy ústeckého muzea. Celkem to přijde na 430 milionů korun, bez DPH pak na celkem asi 359 milionů korun.

„Naposledy jsem tam byla před šesti lety, ale teď si to nenechám ujít. Jsem zvědavá, co se tu za ty peníze změnilo, doufám, že bude na co koukat, ne jako vždycky,“ řekla třeba Milada Kofránková.

Narážela tím na cenu rekonstrukce, jež městskou kasu přijde na 359,4 milionů korun bez DPH, s daní pak na asi 430,5 milionu korun. „Proinvestovali jsme doposud zhruba 299 milionů korun,“ tlumočila odpověď magistrátu Ivana Solničková z kanceláře primátora.

Budova prochází komplexní rekonstrukcí od střechy po základy. To jsou třeba schodiště, statické zajištění krovů, zesílení nosnosti stropů, kompletní nové rozvody, elektroinstalace, venkovní osvětlení, dokonce i bleskosvody, též slaboproudé rozvody, kanalizace, vodovody, protipožární signalizace, elektronické zabezpečovací systémy.

Nově přibudou prostory pro restaurování exponátů, laboratoře, provozní zázemí pracovníků muzea i návštěvníků. Také vzduchotechnika, nové výtahy, audiovizuální technika, řídící systém pohody prostředí a další. V atriu muzea také přibude oddychová plocha a městská zeleň.

Zpracoval Martin Klimeš a Janni Vorlíček