Povolební situace na střekovské radnici je dána nejen volebními výsledky v obvodu. Ovlivnili ji samozřejmě i dohody, jež uzavřela v rámci vyjednávání velká koalice ve „velkém“ městě. Tedy i na Střekově, stejně jako na magistrátě, vládne ODS, ČSSD a SZSP.

V čele obvodu dnes stojí Miroslava Lazarová (ODS). Tu Střekované znají již z minulého volebního období, kdy vykonávala funkci zdejší radní. „Mám dobrý pocit ze všech zastupitelů. Řekli jsme si, že zapomeneme, ze které politické strany jsme a že budeme pracovat pro dobro obvodu,“ vyjádřila se pro Deník optimisticky.

Příliš důvodů k optimismu ovšem zatím nemá. Čeká jí, zřejmě marný, souboj s magistrátem o rozpočtové peníze. Obvodům totiž opětovně přibude povinnost péče o zeleň a úklid. K tomu na příští rok ekonomové očekávají buď stejný, to v lepším případě, nebo nižší, v tom horším, daňový příjem. „Zrovna o rozpočtu jednáme,“ dodala Lazarová.

Na to již reagoval i „staronový“ střekovský místostarosta Václav Křeček (ČSSD), který za jednoznačně nejdůležitější úkol považuje právě boj o rozpočet. „Myslím, že teď je třeba hlavně obhájit rozpočet, protože určitě bude snaha ho krátit,“ řekl.

V uplynulých čtyřech letech podle Křečka Střekov z prodejů majetku odevzdal magistrátu 172 milionů korun a do konce roku by ještě měl dalších 22 milionů korun odevzdat. „Přitom bychom právě těch 22 milionů potřebovali do našeho rozpočtu získat,“ vysvětlil nedávno Křeček.

Obvodní radnice totiž z prodejní ceny majetku musí 80 procent magistrátu předat. V radě obvodu dál zasedá Zdeněk Putna (ODS), Milan Sokolovský (ČSSD) a David Cihlář (SZSP).

K nejvýraznějším postavám koalice na Střekově jednoznačně patří urolog Josef Liehne (SZSP), pověstný svými filipikami proti minulému vedení obvodu a samozřejmě bývalý ústecký primátor Jan Kubata (ODS), dnes úředník na ministerstvu spravedlnosti.

V opozici pak sedí, stejně, jako v minulém období Pavel Boček (TOP 09) a Viktor Malinkovič (KSČM).

Pro Bočka je v současné době, stejně jako pro koalici, prvořadý rozpočet. „Chci vidět návrh rozpočtu, to je pro mne teď zásadní, stejně jako pro ostatní,“ řekl. „Zcela určitě také chci, aby se zlepšila kontrola pracovníků ve VPP, protože to se teď, na rozdíl od dalších věcí, dá dělat okamžitě.“

Jak hodnotí nové uspořádání na radnici lidé ze Střekova? Jsou „v očekávání,“ například Marcela Adamcová.

„Já paní starostku neznám, tak uvidím později. Brzo ji teď hodnotit, doufám, že to neskončí u toho, jak se říká, že nové koště dobře mete. Je tady fůra práce,“ zadoufala.

Miroslava Lazarová, starostka Střekova, si myslí, že obvodu chybí peníze, domov pro seniory a mateřinky
Na školku je už připravený projekt

Jak hodnotíte výsledky voleb na Střekově?
Řekla bych, že to dopadlo uspokojivě, ale zároveň si myslím, že by byla ODS možná i zasloužila více hlasů, protože podle mého názoru se Ústí nad Labem za její vlády změnilo v moderní evropské město.

Jaké teď máte priority?
Samozřejmě mám svoje priority, ale teď čekám, jak dopadne rozpočet pro náš obvod a podle toho teprve se mé priority budou odvíjet dál. S jejich sdělením bych tedy ještě počkala.

To je příliš obecné, můžete voličům prozradit něco konkrétního?
S panem místostarostou Křečkem jsme se shodli na dvou prioritách, ale bude hodně záležet na tom, zda se nám podaří z EU získat dotaci. V první řadě by to byla školka, na kterou už máme zpracovaný projekt, dále pak si moc přeji, aby se nám z vily po Fokusu, na ulici V Zeleni, podařilo přebudovat na dům pro seniory. V každém obvodu je, jen ne tady a pro lidi, co tu žili celý život musí být hodně těžké ho opouštět.

Co údržba zeleně a úklid ulic?
Určitě nějaké své představy máme, ale aby lidé byli spokojení, ačkoliv si myslím, že pořádek je teď daleko lepší, než býval, bude potřeba ještě lépe řídit pracovníky VPP a VS. To samozřejmě nestačí, ale zase to všechno začíná a končí u peněz, které na to dostaneme. Dokud nebude jasno, máme v tom svázané ruce.

Když mluvíme o penězích, zkusíte pro Střekov sehnat více peněz?
Nějaké alternativy tu jsou. Třeba zrovna evropské fondy, ale teď se teprve o rozpočtu pro město jedná, na konci měsíce bychom už možná mohli mít rámcovou představu. Pak uvidíme.

Jak hodnotíte svého předchůdce, Vlastimila Žáčka?
Já si myslím, že za jeho éry se radnice daleko víc otevřela lidem. Za tu dobu se povedlo hodně věcí. Třeba druhá etapa cyklostezky, rozhledna, kruhový objezd Sebuzín, kanalizace Svádov a Nová Ves. Snad v ní budeme pokračovat.

ANKETA: Jak jste spokojeni s výsledky voleb na Střekově?


Eliška Mrhalová
36 let, hospodářka

To je na mě moc složitá otázka, ale řekla bych, že je na nějaké hodnocení ještě moc brzy.


Lýdie Martovičová
46 let, uklízečka
Já si myslím, že to je v pohodě, ale čas nakonec ukáže, jaké to doopravdy je.


Petr Sedlák
43 let, kuchař

Já o tom nemám absolutně žádné ponětí, já se o tohle vůbec nestarám.


Radek Vymazal
30 let, gastronom

No, já myslím, že nejvíc ukáže čas, protože přece hlavní otázka je, co se bude dít dál.