„Ačkoli letošní návštěvnickou sezonu ovlivnily špatné klimatické podmínky v jarních měsících a následky ekonomické krize, dopadl letošní rok poměrně dobře,“ řekla mluvčí ústeckého pracoviště Národního památkového ústavu Ellen Herzogová.

„Celkový počet 161 313 návštěvníků je nižší o 4 880 než v roce minulém, což považujeme za dobrý výsledek, který vypovídá o turistickém zájmu o ústecké objekty,“ dodala.

Národní památkový ústav (NPÚ) spravuje v Ústeckém kraji jedenáct památkových objektů. Dva z nich jsou na Ústecku. Jedná se o zámek ve Velkém Březně a soubor lidových staveb v Zubrnicích.

Zubrnický skanzen v letošní sezoně navštívilo o 37 návštěvníků méně než loni. Velkobřezenský zámek si oproti tomu polepšil o více než dva a půl tisíce návštěvníků.

Letošní sezonu si ale často pochvalují i sami návštěvníci. „Moc jsem toho letos nestihla, ale když už jsem někam vyrazila, stálo to většinou za to,“ pochvalovala si stav památek Ústečanka Kateřina Jirásková. „Chodila jsem především na prohlídky spojené s nějakou netradiční akcí.

Právě tyto akce si pochvalovala i mluvčí NPÚ. Co se naopak příliš nepovedlo, byla „kombikarta“, jež návštěvníkům umožňovala vstup na vícero památek, s možností lodní či vlakové dopravy nebo cestování cyklobusem.

„V součtu to bylo pro návštěvníky příliš drahé, protože karta stála třeba 630 korun,“ vysvětlila Herzogová.

Mírný pokles v návštěvnosti se ale netýká jen objektů NPÚ. Méně lidí si v letošním roce přišlo prohlédnout i známou ústeckou dominantu – hrad Střekov. „Na letošní návštěvnosti na hradě Střekov se - spíš než krize - podepsalo špatné počasí. Květen byl nejhorší za posledních deset let, srpen chladný, a do toho povodně,“ posteskl si Jiří Himmel, ještě jako kastelán hradu.

Před skončením své funkce pak prozradil, že na Střekově očekával až 25 % úbytku návštěvníků, ale nakonec to bylo asi 8 procent. „Třeba září i říjen byly návštěvnicky úžasné,“ dodal spokojeně Himmel.

Sezona s říjnem skončila, některé památky si ale návštěvníci mohou prohlédnout i v zimě. Třeba skanzen Zubrnice, který nabízí i vánoční akce.

Navštívili jste nějakou ústeckou památku? Hlasujte!