Netrpěliví fotografové, postávající návštěvníci, takto to vypadalo v pátek ráno před výběhem nosorožců v ústecké zoologické zahradě. Samička nosorožce Zamba oslavila třicet let v zoo. „Zamba je nejstarším nosorožcem tuponosým v Česku a je jí čtyřicet let. Kdy se přesně narodila, na den nevíme. Pochází z odchytu,“ řekl zoolog Pavel Král.

Chov nosorožců tuponosých zahájili ošetřovatelé v ústecké zoo již v roce 1980. Teď je spolu s chovem slonů a lachtanů pro nedostatek financí ohrožen. „Našim zřizovatelem je město. Když je město zadlužené a hledá, kde ušetřit, dotýká se to samozřejmě i zahrady. Některé chovy si bohužel nebudeme moci do budoucna dovolit. Zvířata necháme dožít, a tím chov skončí,“ uvedla Jana Černá, ekonomka zoo.

Omezování chovů v budoucnosti se vůbec nelíbí Ústečanům. „Zoo je největší chloubou města. Ráda do ní chodím s vnoučaty. Kdyby přišla o slony a lachtana, nebylo by se pořádně už na co koukat,“ řekla Ústečanka Libuše Čeláková.

V současné době chová ústecká zahrada přes dvě stě druhů zvířat s tisíci jedinci. „Jen krmení jednoho slona nebo nosorožce vyjde denně okolo 350 korun. Nejvíce finančně nákladným je chov slonů. Kvůli vytápěnému pavilonu rostou náklady ještě o energie. Nutné je také připočíst náklady na mzdy ošetřovatelů,“ doplnila Černá.

Dalšími zvířaty, který stojí zahradu nemalé finanční prostředky, je Moritz, lachtan kalifornský a velké kočkovité šelmy. „Co se týká lachtanů, tak bazén má objem 15 kubíků vody. Tu musíme měnit každý týden. U velkých kočkovitých šelem je to stejné jako u slonů a nosorožců. Potrava přijde denně na stokoruny,“ dodala Jana Černá, ekonomka zoo.

Kolik peněz dostane od města zoologická zahrada příští rok, není zatím jasné. „Ještě nemáme stanoven rozpočet. V současné době na něm pracujeme,“ řekla mluvčí města Ivana Solničková.

Chodili byste nadále do zoo, kdyby tam nebyli sloni a lachtani? Hlasujte!