Hromady odpadků a zničené lavičky. Tak to vypadá jen pár dnů po otevření v nově zrevitalizovaných (za 80 milionů korun) Městských sadech. Přesto, že ve spodní části parku jsou dvě kamery.

Ústí je sice proti vandalům pojištěno a škody rychle odstraní, nikdo nezaručí, že se to nebude opakovat. Strážníci městské policie totiž parkem v současné době prochází a kontrolují jen dvakrát denně.

„Počet navýšených kontrol bude úměrný možnostem, které městská policie v současném stavu má,“ uvedla k tomu Ivana Solničková z kanceláře ústeckého primátora s tím, že odpadky uklidí pracovníci na veřejně prospěšných pracech (VPP).

Pokuta nebo komise

Otázka ovšem je, zda by i zesílené kontroly podstatnou měrou chuligány od ničení společného, tedy městského, majetku odradily. Pokud strážníci pachatele vandalismu při činu chytí, buď ho jako přestupek řeší na místě blokovou pokutou, nebo ho oznámí přestupkové komisi.

Pokud se pachatele chytit nepodaří, škody musí vyřešit pojišťovna. „V současné době evidujeme poškození dvou laviček, u kterých někdo odcizil prkna u opěrek a sedátek,“ oznámil Pavel Bakule, ředitel městské policie.

Sprejeři v akci

Další lavičky poničili sprejeři. „Nyní řešíme poničené lavičky, to znamená, že věc předáme Policii České republiky. Teprve poté nahlásíme škody pojišťovně,“ dodal Bakule.

Škody, jež pak pojišťovna Kooperativa, s níž má Ústí smlouvu, proplácí, přitom nejsou zanedbatelné, jen ta menší z obou zničených laviček stojí bez DPH 6,1 tisíce korun.

ČÍSLO DNE: 6,1
Tolik tisícovek stojí menší z obou zničených laviček v Městských sadech bez DPH. Škody, způsobené vandaly na vybraném městském majetku, dosahují letos 356,8 tisíce korun.

Mnohem horší ale je, že vandalismus je na vzestupu. Vyplývá to z čísel. „V loňském roce jsme evidovali škody za 179,5 tisíce korun a jen letos zatím 356,8 tisíce korun,“ pokračovala Solničková.

Což tedy představuje zhruba zdvojnásobení škod oproti loňskému roku! Toto číslo však zdaleka není definitivní, jelikož uvedené škody se vztahují jen na vybraný majetek, vedený odborem správy a evidence majetku.

„Další škody evidují městské obvody nebo odbory magistrátu, například odbor dopravy, odbor městských organizací a služeb, který má na starost například veřejné osvětlení, školy, školky a podobně,“ konstatovala Solničková.

Proto například náměstek primátora Jan Řeřicha řekl, že je třeba, aby si každý z občanů města uvědomil, že následky špatného chování našich spoluobčanů platíme my všichni ze své vlastní kapsy.

„Když musíme opravovat neustále ničený majetek a každou chvíli uklízet zbytečný nepořádek, chybí pak peníze například na školy, likvidaci odpadů, ale také třeba na opravy městských koupališť,“ dodal Řeřicha.

Podobný názor na to měli i oslovení Ústečané. Například Petra Borůvková z Krásného Března. „Za ty peníze by bylo jedno dětské hřiště,“ myslí si o tom.
„Kromě toho, že to musí vandalové zaplatit, bych je to ještě nechala opravit a každý by musel uklízet ulice, kde chodí nejvíc lidí. Ono by to pak ty uličníky přešlo.“