Na obě akce sbírala humanitární organizace peníze od dobrovolných dárců do kasičky. Ta ale zmizela. A s ní i sbírka, která podle pracovnice ČČK Neveny Černohorské čítala odhadem 4 až 4,5 tisíce korun.

„Ten den bylo u nás hodně rušno a já tam zrovna byla sama. Přišla řada zájemců o oblečení. Zloděj, nebo zloději zřejmě využili okamžiku, kdy jsem se jim věnovala, kasu umístěnou u dveří sebrali a byli pryč,“ vylíčila Černohorská, jak asi ke krádeži došlo.

Rozbitou a prázdnou pokladničku zajistili strážníci v protějších Městských sadech a nález ohlásili i policii státní. Černohorská řekla, že oni to zatím s policií neřešili. „Tušíme, kdo to udělal a stejně z nich ty peníze nikdo nedostane, byli to feťáci,“ tvrdí Černohorská.

Na možné pachatele upozornili Červený kříž sami bezdomovci. „Byl to chlap s ženskou, on to sváděl na ni. Od té doby nepřišli,“ řekl Václav Kebrt. Krádež i pachatele odsoudil. „Vždyť ty peníze byly určeny i pro nás. Červený kříž nám pomáhá a oni udělají tohle. Přitom si sem sami chodili pro jídlo. Ať se tu radši už neobjevují,“ varuje muž.

Dárcem, který věnoval ČČK 4 tisíce korun, tedy zhruba tolik, o co krádeží přišel, je bývalý střekovský starosta Vlastimil Žáček. „Přečetl jsem si o tom v Ústeckém deníku. Červenému kříži jsem pomáhal vždycky a budu pomáhat dál, i když už nejsem na radnici. Chci, aby se tu Mikulášská nadílka i Vánoce uskutečnily,“ vysvětlil svůj dar Žáček.

Černohorská řekla, že sbírku teď už nepořádají. „Novou kasičku jsme nepřipravili. Abychom ji měli pod dohledem někde vzadu v kanceláři, nemá moc smysl. Pokud nebude na očích, nikdo do ní nepřispěje,“ je přesvědčena. A také rozčarovaná. „U dveří byla kasa léta a nikdy se s ní nic nestalo. Až teď,“ lituje.

Na pomoci ČČK bezdomovcům se ale podle ní incident nepodepíše. Nehází prý všechny do jednoho pytle.