Ústecké onkologické centrum čeká rekonstrukce. Jenže až v roce 2012 a do toho by měli do krajského města jezdit lidé až z Chomutovska. Tam totiž hrozí zrušení Komplexního onkologického centra.

„Je to jen buzerace Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP), která chce nutit pacienty cestovat třeba osmdesát kilometrů z Klášterce či Kadaně až do Ústí,“ řekl k tomu doslova Petr Benda.

Vytížené ústecké onkologické centrum přitom často využívají lidé i z Karlovarska a Liberecka. Krajská zdravotní říká, že VZP to bude stát ještě víc peněz při proplácení sanitek. Navíc tvrdí, že tento krok VZP udělala bez udání důvodů.

Petra Friedlová upřesnila, že v Chomutově bude nadále fungovat onkologické oddělení, kam budou pacienti docházet na chemoterapii i radioterapii.

„Mělo by dojít jen ke zrušení statutu komplexního onkologického centra, kde je umožněna i léčba biologická,“ řekla s tím, že v roce 2008 provedlo ministerstvo zdravotnictví audit, na základě jeho závěru vyšel ve Věstníku ministerstva jasný seznam pracovišť, splňujících podmínky a oprávněných poskytovat přesně definované typy léčby. Chomutovská nemocnice mezi tato centra zařazena nebyla.

Zahájení rekonstrukce Komplexního onkologického centra (KOC) v Ústí je podle mluvčího KZ Jiřího Vondry naplánováno na rok 2012. „S ohledem na tuto skutečnost, podloženou také momentálními kapacitními možnostmi ústeckého KOC, je snahou naší společnosti pokračovat v podávání biologické léčby v chomutovském detašovaném pracovišti,“ řekl Vondra.

Co na to lékař z ústecké nemocnice?
Milan Lysý, vedoucí Komplexního onkologického centra Masarykovy nemocnice: „Celou onkologii v Chomutově nezruší, to by bylo nelogické. Nejspíš tam ale zruší biologickou léčbu. Momentálně se vše teprve řeší. Rekonstrukce ústeckého centra je ale nutná, protože to současné již prostorově nevyhovuje. Pacientů přibývá a prostor je málo.“

Chomutovské detašované pracoviště ústeckého KOC má podle něj platnou výjimku pro poskytování biologické léčby do konce roku. „Snahou naší společnosti je další udržení biologické léčby v chomutovské nemocnici, jelikož přesun pacientů z Chomutovska by KOC v Ústí nad Labem - s ohledem na své kapacitní možnosti - jen velmi těžko zvládalo,“ dodal Vondra.

„Po zhodnocení situace a s přihlédnutím k záměrům Krajské zdravotní, která plánovala zásadní rekonstrukci onkologického pracoviště v Ústí nad Labem, udělila VZP opakovaně výjimku k poskytování biologické léčby pro chomutovskou nemocnici do 30. 9. tohoto roku. K tomuto termínu jsme opětovně požádali o stanovisko Českou onkologickou společnost, která sdělila, že z důvodu neprobíhající rekonstrukce nevidí důvod, abychom výjimku dále prodlužovali,“ vysvětlila mluvčí VZP.

V Chomutově je podle ní v rámci biologické péče léčeno cca 50 - 60 pacientů ročně s různými frekvencemi návštěv. Tito pacienti jsou jak z regionu Chomutovska, tak z Lounska, Mostecka (velmi okrajově i Teplicka a Karlovarska), takže i dnes musí část pacientů dojíždět. „Musíme respektovat to, že pracoviště v Chomutově nesplňuje věcné, technické a personální vybavení,“ zakončila Petra Friedlová.

Krajská zdravotní se ale nevzdává. „Zástupci vedení Krajské zdravotní a VZP navštívili všechna onkologická pracoviště (v Ústí n. L., Teplicích a Chomutově), aby zhodnotili daný stav a aby společně hledali další řešení vzniklé situace. O dané problematice bude Krajská zdravotní s VZP nadále jednat,“ uzavřel Vondra.

Bojíte se rakoviny? Hlasujte!