Nový starosta Telnice Rudolf Fiala, který vystřídal Jaroslava Doubravu, ale není v obci žádným nováčkem.

„Pro obec pracuji bezmála 25 let. Nikdy jsem to ale na komunální úrovni nebral jako opravdovou politiku. Jsem na začátku,“ řekl Fiala, který v minulém volebním obci působil na postu místostarosty.

Podle bývalého starosty Jaroslava Doubravy je Fiala tím nejlepším, který ho mohl v čele obce vystřídat. „Názorově jsme si blízcí, takže jsem spokojen. Myslím, že volby dopadly v Telnici dobře,“ řekl zastupitel a staronový senátor Jaroslav Doubrava.

Trochu jiný volební výsledek v Telnici očekávala TOP 09. „Čekali jsme pět zastupitelů za Severočechy a šest pro nás. Alespoň se ale povedlo, že Doubrava už není starostou,“ hodnotila situaci Lenka Kurtová, jedna ze dvou členů zastupitelstva zvolených za TOP 09.

„V tomto volebním období bych byla ráda, kdyby se zapracovalo na novém územním plánu, aby mohly v obci vyrůst nové domy pro mladé lidi, což by do obce přineslo potřebné peníze. Také bych chtěla zprůhlednit financování obce,“ dodala Kurtová.

Poměrně spokojená je i Alena Pocová, která kandidovala za Novou Telnici. „Na takhle malé vesnici je to spíš o lidech než o politice,“ řekla k výsledku voleb a otázce vládnutí ze Severočechy a TOP 09. Kromě zmíněných se do zastupitelstva probojovala i jedna zástupkyně SNK – Evropských demokratů.
Výsledky voleb se líbí i většině obyvatel obce, i když někteří považují Severočechy.cz za převlečené komunisty a v čele obce by radši viděli někoho jiného, nejlépe z mladších.

Na druhou stranu v obci kandidátka plná mladých lidí byla. Do zastupitelstva se ale Starostové a nezávislí nedostali. „Chtěli jsme zlepšit rozvoj obce, přilákat mladé lidi,“ nastínila Lenka Matiášová, která kandidátní listinu do voleb vedla.

Nyní mladí doufají, že život v obci ovlivní alespoň přes komise. „Získala jsem místo ve finanční a kulturní komisi, tak doufám, že z této pozice něco ovlivním,“ dodala osmnáctiletá studentka.

Dalšími tématy, která budou muset zastupitelé v tomto volebním období řešit, jsou nebezpečné stromy v horní části obce a fotovoltaická elektrárna, ke které se po změně podmínek nehlásí potřebný investor. „Budeme muset nejen najít investora, ale také uklidnit lidi,“ řekl starosta obce Rudolf Fiala k jednomu z nejpalčivějších telnických problémů.

Komunální volby: Jak dopadli?

Nový starosta Telnice Rudolf Fiala chce obec vést tak, aby byli lidé spokojeni
Doubrava napsal u nás bibli

Jak hodnotíte výsledek voleb ?
Uspět a získat 6 mandátů z 11 pro naše hnutí byl pochopitelně obrovský úspěch, který ale zavazuje vést obec ke spokojenosti většiny občanů v Telnici. Věřím, že proklamovaná spolupráce všech na mítincích, ale i jednotlivých programech dává mně jako starostovi sílu, že chceme společné problémy řešit.

Jaké máte priority ?
Je jich hodně, ale přeci jednu bych vyzvedl. Chci, aby většina lidí a spolků v obci byla spokojená a uvěřila, že to s vedením obce myslím vážně.

Jak se chcete vypořádat s největším problémem své obce ?
Jako největší problém vidím realizaci fotovoltaické elektrárny. Pozemek, přípojný bod od ČEZu a stavební povolení máme, ale díky změně podmínek se investor obrátil zády, a tak bude těžké přesvědčit ty další o zajímavé návratnosti. Neházíme flintu do žita a tak nebližší jednání zastupitelstva ukážou, kdo tomu ještě věří a jak dál…

Jak hodnotíte práci předchozího starosty ?
Každý z nás má svůj rukopis, pan Doubrava napsal během 33 let v úřadě bibli. Vždy byl ve vedení obce autoritou a pokud jsem s ním jednal, tak vystupoval seriózně ve snaze se domluvit na řešení. Teď teprve vím, že to neměl lehké. A to jsem v úřadu 2 týdny. Můj rukopis je na začátku.

Jaká panuje na radnici politická situace ?
Je brzo na nějaké seriózní a objektivní hodnocení. Ale před volbami tak jako vždy je snaha jednotlivých stran - hnutí upoutat pozornost na sebe samou.

Volby 2010 Telnice

Severočeši.cz 49,2 %
Zastupitelé: Fiala Rudolf, Doubrava Jaroslav, Kubík Milan, Heřmánek František, Matiáš Roman, Juklová Petra.

Nová Telnice 19,1 % Mužíková Miloslava, Pocová Alena.

TOP09 15,5 % Chaloupka Jan, Kurtová Lenka.
SNK Evr. demokr. 12,6 % Kurtová Jana.

Volební účast: 62,6 %

ANKETA: Jak jste spokojeni s výsledky voleb v Telnici?

Jiří Vavřička

VPP, 55 let

Výsledek je vynikající, jsem spokojen. Volil jsem tak, aby to dopadlo dobře.


Miloš Zlatohlávek

živnostník, 62 let

Dopadlo to perfektně. Jsem rád, že pan Doubrava nekumuluje funkce.


Milada Heřmánková

referentka, 57 let

Volby dopadly docela dobře, i když jsme čekali pestřejší zastupitelstvo, mladé lidi.

Josef Marks

podnikatel, 65 let

Z volebního výsledku jsem zklamán. Radši bych v úřadě viděl nekoho jiného.