Post starosty Severní Terasy si vysloužil zdejší lídr ČSSD Josef Macík, bývalý místostarosta. V souladu s přáním voličů, právě pro něj jich hlasovalo nejvíce, 1 501.

„Beru to jako ohodnocení mé práce na radnici v uplynulých čtyřech letech,“ řekl Macík. ČSSD tady poprvé ovládla také většinu rady, patří jí v ní tři místa z pěti. Vedle Macíka jsou dalšími sociálnědemokratickými radními Iveta Černohorská a Marcel Běhounek.

Stejně jako v celém Ústí, i na Severní Terase se na koaliční spolupráci dohodly ČSSD, ODS a SZSP. V patnáctičlenném zastupitelstvu mají deset hlasů (ČSSD 4, ODS a SZSP shodně 3). ODS získala post místostarosty, obsadil jej Ivan Dostál, který je zároveň i dalším radním.

Jeho stranický kolega Leo Dittrich, bývalý starosta, ač v rámci své strany bodoval ve volbách nejvíce, musel vyklidit pole.

Poslední místo v radě připadlo Michalu Ševcovicovi (SZSP). Ani opozice nepřišla zkrátka. KSČM se dvěma zastupiteli získala předsednictví finančního výboru (Jaroslava Šamsová), Top 09, která má rovněž dva zastupitele, pak výboru kontrolního (Jiří Brodský).

Členem kontrolního výboru je i jediný zástupce Severočechů.cz Jiří Petružálek. „Nechceme opozici nijak vytěsňovat, naopak, dáváme jí možnost se realizovat,“ řekl k tomu Macík.

„Jsem v politice nováčkem, teprve se rozhlížím,“ ujistil Petružálek. Je jedním z největších „skokanů“ voleb, kandidoval až na desátém místě, přesto ho voliči do zastupitelstva prohlasovali. I pro něj to prý bylo překvapení a bude dělat vše, aby jejich důvěru nezklamal. Jako majitel autoškoly, tedy člověk spjatý s motorismem, míní, že by se měly zlepšit možnosti parkování.

„Hlavně na Doběticích je to obrovský problém,“ řekl.

S tím souhlasí i Macík. „Budeme na tom pracovat,“ slíbil s tím, že se radnice vrátí k záměru parkovacího domu na dobětickém sídlišti, a také chce jít cestou podpory soukromých vlastníků domů, kteří budou mít zájem zřídit si vlastní parkovací místa.

Spolu s Dostálem se shodli, že další prioritou bude péče o zeleň. Radnice chce oslovit firmy, které se o ni v minulosti v obvodu staraly. „Důležitá bude cena,“ poznamenal Macík. Dodal, že vše chtějí rozjet co nejdříve, aby v dubnu, kdy začíná letní údržba, už mohli naplno najet nový systém.

Dostál doplnil, že se zaměří i na bezpečnost. „Chceme víc strážníků v ulicích obvodu, město slíbilo 4, ale to je stále málo, budu usilovat o víc,“ řekl. A v neposlední řadě se podle něj musí zlepšit stav chodníků i vozovek.

„Hlavně, ať pořádně sekají trávu a upraví keře, na to se v poslední době vůbec nedbalo,“ stěžuje si Jana Mráčková ze stříbrnického sídliště. A Zdena Dohnalová ze Severní Terasy zase doporučuje umravnit motoristy.

„Chápu, že parkovacích míst je málo. Ale to přece neznamená, že si řidič může dovolit odstavit auto na chodník. A městské policii asi také, tu jsem tady neviděla snad už rok,“ je nespokojena Marie Kovářová.

Komunální volby: Jak dopadli?
Starosta Josef Macík: Těší mě, že ze všech městských obvodů zabodovala ČSSD nejvíce právě na Severní Terase

Policejní služebnu stále nevzdáváme

Jak hodnotíte výsledek komunálních voleb?
Ze dvou pohledů. Sociální demokracie vyhrála poprvé od roku 1989 komunální volby, má primátora, což je historický úspěch v Ústí nad Labem. Navíc byla ve 3 ze 4 městských obvodů první, pouze v centrálním těsně druhá. Na Severní Terase zvítězila s nejvíce procenty, což mě těší ještě více. Bohužel ale nevyhrála s větším procentuálním rozdílem, což by jí dávalo větší povolební vyjednávací potenciál na prosazování svého volebního programu.

Jaké jsou vaše pracovní priority ?
Jsou tři hlavní. První – sestavit vyrovnaný obvodní rozpočet, který umožní plnohodnotný chod úřadu. Druhou je navrácení významu městských obvodů a třetí , nejnovější, je zachování služebny Policie ČR na Severní Terase v jakékoli podobě.

Jak bude vypadat úklid a péče o zeleň v obvodu, kolik to bude stát?
Pokud mám správné informace, záměrem města je vrátit městským obvodům pouze péči o zeleň. V minulém období, kdy se o ni obvody staraly, bylo celé území Severní Terasy rozděleno do čtyř celků. O centrální park se stará přímo úřad se svými VPP pracovníky. Zda půjdeme touto cestou, nebo cestou větších celků, jsme zatím nerozhodli. Co se týče peněz, víme, kolik nás to stálo v roce 2007, kolem 4 milionů korun. Ale kolik to bude stát skutečně, budeme vědět až po výběrových řízeních.

Pokusíte se pro Severní Terasu vybojovat od města víc peněz?
Asi bych byl špatný starosta, kdybych nechtěl více peněz pro svůj obvod. Bohužel, finanční situace města není růžová, tudíž bych to řekl jinak. Prioritou je vybojovat tolik peněz, aby mohl obvod plnit svůj význam počínaje administrativní službou veřejnosti a konče úklidem a sekáním trávy.

Jak hodnotíte práci předchozího starosty?
Jelikož jsem byl součástí práce předchozího starosty, nebudu ji hodnotit.

Výsledky voleb 2010 – Severní Terasa

ČSSD 25,96 %
Zastupitelé: Josef Macík (1 501 hlasů), Marcel Běhounek (1 419), Iveta Černohorská (1 453), Jan Hájek (1 371).

ODS 17,00 %
Leo Dittrich (1 037), Ivan Dostál (985), Aleš Dostál (939).

TOP09 11,23 %
Jiří Brodský (729), Irena Skálová (664).

KSČM 12,26 %
Jaroslava Šamsová (725), Jana Vlková (668).

SZSP 16,19 %
Jan Eichler (1 113), Petr Kačer (1 056), Michal Ševcovic (972).

Severočeši.cz 5,61 %
Jiří Petružálek (343)

Ostatní: Suverenita-blok J.Bobošíkové 3,88 %, Strana zelených 3,44 %, Alternativa pro občany 1,67 %, Evropská str.důstojného stáří 1,47 %, Strana pro ekologii a zdraví 1,28 %.

Volební účast: 36,17 %

ANKETA: Jak jste spokojeni s výsledky voleb na Severní Terase?

Jitka Kinovičová

Důchodkyně, 64 let

Spokojená jsem. Hlavně by se měli více zaměřit na pejskaře v parku.David Zelenka

Dělník, 22 let

Sice jsem nevolil ČSSD, ale nevadí mi to. Přivítal bych větší pořádek v ulicích.Jana Dobrá

Na mateřské, 23 let


Jsem spokojená s obsazením na radnici. Co se mi nelíbí, je nepořádek v ulicích obvodu.Jan Petřík

Elektrikář, 23 let

Spokojený jsem. Snad se konečně radní zaměří na pořádek v ulicích.

Anketu na Severní Terase provedl Petr Sochůrek