Ať se jedná o postavičky, do nichž se vkládají františky, louskáčky nebo ozdoby na stromeček s andělíčky, jsou ručně vyráběné figurky odrazem rukodělných technik, které jsou po staletí předávány z generace na generaci. Zvláštní oblibě se těší vánoční pyramidy, které jsou často několikapatrové.

Teplo stoupající ze svíček na dolním okraji pohání okřídlené kolečko pyramidy, které se v důsledku toho dá do pohybu. Na různých úrovních se začnou otáčet figurky a přilákají pohled především dětí.

Soustružené figurky, zvířátka a stromečky z hoblin znázorňují scény u jesliček, hornické slavnosti nebo obrázky krušnohorské krajiny.

Často vyprávějí drobné příběhy, díky nimž se velcí i malí těší na Vánoce. Tyto dřevěné výrobky naleznete ve vybraných speciálních obchodech i na mnoha vánočních trzích po celém Německu.

Rajská hudba zvonů z míšeňského porcelánu

V Německu zaznívají nejen v čase vánočním, takže svůj sluch můžeme potěšit porcelánovými zvonkohrami po celý rok. Nejstarší zvonkohra z míšeňského porcelánu, kterou lze naladit, je umístěna ve věži chrámu Frauenkirche v Míšni.

Vytvořil ji Emil Paul Börner. Vysvěcena byla v roce 1929 u příležitosti oslavy tisíciletí města Míšně. Dnes hraje 37 bílých zvonků řízených počítačem vždy jeden ze šesti možných chorálů. Kdo pak vystoupí až na vyhlídkovou plošinu věže chrámu Frauenkirche, bude odměněn jedinečným pohledem na střechy starého města.

Zvonkohra, která byla vytvořena z porcelánu slavné manufaktury na výrobu porcelánu v Míšni, zaznívá několikrát denně i v Brémách. Byla slavnostně otevřena v květnu 1934 v „Domě zvonkohry“ v ulici Böttcherstraße. Dnes hraje 30 bílých zvonků deset různých melodií – od Richarda Wagnera po Johannesa Brahmse. K tomu se otáčí deset vyřezávaných barevných dřevěných desek se scénami slavných přemožitelů oceánu.

V bavorském Selbu obdivují návštěvníci hned dvě porcelánové zvonkohry. Na radnici se rozeznívají od roku 1994 každé dvě hodiny od 11.00 do 17.00 hodin rozličné melodie 22 mistrovských kousků.

Od prvního adventu do 6. ledna tu uslyšíte tradiční vánoční koledy od Tiché noci po „Oh du fröhliche“. Čtyřiadvacet zvonků na budově Volks a Raiffeisenbank, ve známé Porcelánové uličce, hraje každou hodinu od 12.00 do 18.00 hodin melodie starých německých lidových písní.

Tradiční zvonkohra