Ve fotogalerii můžete vidět, jak oba mladíci Patrika zbili
Další informace najdete v pátečním vydání Ústeckého deníku!

Druhý útočník, který se na týrání chlapce podílel, potrestán nebyl. Při napadení mu ještě nebylo 15 let. Rozsudek není pravomocný, obě strany si nechaly lhůtu na odvolání.

Sedmnáctiletý romský mučitel se svým ani ne patnáctiletým kamarádem napadl letos 29. dubna poblíž bohosudovského nádraží z rasistických pohnutek dvanáctileté dítě, protože je „bílé“. Dvanáctiletý Patrik šel z dětského domova v Duchově pěšky do Ústí za matkou, protože se mu stýskalo. Přepadli ho a mučili tři a půl hodiny. ČTĚTE: Výpravčí: Když jsem viděl záda zmláceného chlapce, nevěřil jsem vlastním očím

Lynčovaný chlapec musí stále docházet k lékaři, bere antidepresiva. Ačkoliv je velmi inteligentní s IQ 111, zážitky z mučení jsou natolik otřesné, že se s nimi bude těžko vyrovnávat.

„O takovém IQ se může odsouzenému jenom zdát,“ dodala Elsnicová. Starší útočník, který byl odsouzen, má totiž IQ 41, a bylo mu doporučeno lékařem, aby chodil do školy jenom dvě hodiny, více není schopen zvládnout. „Ale i imbecilovi musí být jasné, že takový útok na kluka, který má 35 kilo, může způsobit smrt,“ uvedla v odůvodnění rozsudku soudkyně.

Své útočníky dokázal Patrik identifikovat a jeho výpověď byla podle trestního senátu věrohodná. Například věděl i o pize na přirození jednoho z útočníků, protože ho oba Romové donutili, aby si vzal do úst jejich přirození.

Incident v Krupce se odehrál na konci dubna. Útočníci chtěli podle obžaloby chlapce okrást, a když zjistili, že nic nemá, brutálně ho zbili a zneužili. Chlapec, který původně šel za matkou do Ústí, skončil na jednotce intenzivní péče, měl zlomené žebro, zakrvácenou hrudní dutinu, natrženou slezinu a řadu dalších zranění.
Při fyzickém napadání a znásilnění útočníci chlapci řekli, že mu udělají to samé, co dělal Hitler cikánům.

Neméně skeptická byla Elsnicová i vůči druhému mladšímu agresorovi, který stíhán není. Patnácté narozeniny totiž oslavil až v září ve výchovném ústavu v Chrastavě. GLOSA: Násilí a lidská práva, nekonečná válka

Zde se chová velmi agresivně. Vyhrožuje tamnímu personálu i chovancům smrtí. Znalkyni, která ho přijela vyslechnout, vynadal do krav. „Nerozhodí ho vůbec nic. Varuji před ním společnost. Je otrlý, neštítí se ničeho. Troufám si říct, že ho brzy zde u soudu uvidíme v jiné roli,“ dodala soudkyně.

Při odůvodňování desetiletého trestu Elsnicová uvedla, že oba útočníci malého chlapce doslova odepsali, protože ho psychicky zničili.

„Soud nemohl dát mladistvému více než 10 let,“ zdůraznila soudkyně Kamila Elsnicová. Odsouzenému ale nařídila zabezpečovací detenci. Pro mladistvého to znamená, že v době jeho uvěznění bude v ústavu pro výkon zabezpečovací detence s léčebnými, psychologickými, vzdělávacími a pedagogickými činnostmi.

Doživotí?

Vzhledem k tomu, že z psychiatrického a psychologického hlediska je vývoj agresivního imbecilního mladíka dokončen, a hrozí společnosti z jeho strany nebezpečí, detence je důležitým opatřením.

VŠECHNY SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY NAJDETE PRÁVĚ ZDE!

Podle trestního zákoníku „zabezpečovací detence potrvá, dokud to vyžaduje ochrana společnosti. Soud nejméně jednou za dvanáct měsíců a u mladistvých jednou za šest měsíců přezkoumá, zda důvody pro její další pokračování ještě trvají“.

Znamená to, že až skončí výkon trestu, pokud znalci zjistí, že je odsouzený stále nebezpečný pro společnost, bude v detenci (za mřížemi v ústavu), dokud neřeknou: již nepředstavuje pro společnost nebezpečí. Může v detenci strávit léta či desítky let. Možná tam bude i na doživotí.

Rasistický lynč

Podle předsedkyně senátu Kamily Elsnicové přežil dvanáctiletý chlapec jen shodou náhod. Například musel skočit (či spíše byl shozen) z můstku do potoka s vyčnívajícími kameny. Dva útočníci dítě mlátili rukama, kopali do něho a šlapali po něm, musel vydržet rány opaskem apod.

Na jeho těle byly přímo modřiny – otisky bot! Katalog mučení by vydal na mnoho řádek. Čin označila předsedkyně senátu Elsnicová za cynický, ošklivý, neomluvitelný.

Dva Romové ve věku kolem 17 a 15 let od 13 do 16.30 hod. chlapce mučili proto, aby mu dělali to, co Hitler cikánům, protože je „bílej“. Proto jde o rasistický útok. Napadený chlapec se „jako bílej“ například musel plazit, sundat si slipy, nejen kalhoty, a byl mrskán opaskem s kovovou sponou, dělat v potoce kliky apod.

Masakr

Soudní znalec, když popisoval zranění chlapce, u soudu uvedl, že ve znaleckém posudku popsal jenom nejvážnější zranění. Vypisování všech zranění by představovalo asi několik stran textu.

Znalec potvrdil, že Patrik nebyl sice bezprostředně ohrožen na životě, ale pokud by usnul a nebo upadl do šoku, za 3 až 6 hodin by zemřel na podchlazení. Čili: stačilo, kdyby Patrik v sobě nenašel vnitřní sílu, aby se dostal z lesíka…
„Nezemřel jenom díky štěstěně,“ zdůraznila Elsnicová.

Odsouzený romský mladík z Krupky i jeho, v době útoku ještě ani ne patnáctiletý, spolupachatel, patří mezi nebezpečné osoby. Nejen proto, že jsou na tom intelektuálně špatně, ale také proto, že žili dosud v prostředí, kde krádeže a další trestná činnost byly všední součástí rodinného a společenského života komunity.

Proti odsouzenému je vedeno několik dalších řízení pro krádeže a pro loupež, které se dopustil ještě s jinými romskými mladíky. Předsedkyně senátu si povzdechla, že kdyby odsouzený agresor byl umístěn do výchovného ústavu, ke tragédii nemuselo dojít. Ale hned se skepsí dodala, že k podobnému útoku mohlo dojít jinde a za jiných okolností.

Sice u soudu se mladší násilník tvářil zaskočeně, z jeho projevu bylo možné vyčíst něco jako strach a lítost, byl rozrušen, ale mohlo jít také jenom o účelovou reakci bezcitného agresora.

Co dál?

U soudu hovořila při odůvodnění rozsudku předsedkyně senátu také o budoucnosti postiženého chlapce. Patrik se snad dostane do pěstounské péče, protože matka se o něho, a další čtyři sourozence, nemůže sama postarat. Žije s nejmladším dítětem, dcerou, v ústeckém azylovém domě.

„Soud považuje za nutné zdůraznit, že bylo zřízeno pro Patrika bankovní konto a dostal i řadu věcí. Když se to matka dozvěděla, žádala sociální pracovnici o tyto peníze. Nám matka tvrdila, že chtěla peníze proto, aby zařídila byt pro ni a děti, ale sociální pracovnice řekla, že matka chtěla z toho jenom zaplatit dluhy na nájemném,“ uvedla soudkyně.

Pokud jde o další případy, kdy stáli před soudem Romové a čelili obžalobě z rasově motivovaného trestného činu, například v srpnu 2009 Vrchní soud v Praze rozhodl, že Milan Pačan a Julius Horváth půjdou na tři roky a 2,5 roku do vězení za to, že napadli v Ostrově na Karlovarsku muže. Krajský soud v Plzni přitom útok původně posoudil jako rasově motivovaný.

V březnu 2002 brněnský krajský soud původně poslal za čtyřnásobný pokus o rasově motivovanou vraždu na 14 let do vězení Ľudovíta Poláka. Jeho bratra Jána odsoudil do vězení na 12 let. Žaloba kladla dvojici Romů za vinu, že v opilosti pobodali v prosinci 2000 čtyři muže před restaurací ve Vídeňské ulici v Brně. Při tom údajně vykřikovali rasistické nadávky.

V září 2002 Vrchní soud v Olomouci oběma Romům snížil tresty o šest a 18 měsíců, tedy na 13,5 a 10,5 roku. Odvolací soud totiž rasový motiv trestného činu neuznal.