Zhruba dvacetitisícová Severní Terasa přijde o obě policejní služebny. Po služebně PČR tu totiž od 1. prosince nebude ani služebna městské policie. To se místním lidem vůbec nelíbí.

Například Věra Procházková sice řekla, že nemusí mít policii hned „za zády“, ale že policejní služebny působí na delikventy psychologicky. „Když tu nebude ani jedna, dovolí si víc,“ myslí si o tom.

Podobně o tom smýšlí i starosta obvodu Josef Macík (ČSSD). „Není to dobré řešení.“ Macík zároveň ale upozornil, že zatím ho nikdo s novou koncepcí městské policie neseznámil. „Ale pan náměstek Řeřicha slíbil, že nám ji, všem starostům, předloží. Takže doufám, že až se s ní seznámím, tak se k ní budu moci vyjádřit konkrétněji.“

Pavel Bakule, ředitel ústecké městské policie, k tomu vysvětlil, že je k restrukturalizaci městské policie vede současný ekonomický stav.

Dalším problémem může být, že strážníci již také ve většině případů nebudou procházet a kontrolovat sklepy v domech. „Když jsem byla vyvenčit psa, potkala jsem v našem domě městského policistu ze Severní Terasy. Šel vrátit klíče, které měla MP kvůli namátkovým kontrolám domu, protože sem v noci občas lezou bezdomovci a feťáci,“ stěžovala si místní seniorka, která si nepřála být jmenována. „Strážník říkal, že dostali pokyn, aby o tom mezi lidmi zatím nemluvili, ale on byl dost naštvanej, takže mluvil,“ dodala.

Bakule uvedl, že kontrolu strážníci dělají jen v případech, kdy stoupá trestná činnost. „Navíc domy patřily městu. Dnes jsou v soukromých rukou a je povinností majitele je zabezpečit,“ dodal Bakule s tím, že také strážníci jsou v pracovním poměru, ne ve služebním, jako PČR.

V současné době se v obvodu podle Bakuleho pohybuje jen jedna dvoučlenná hlídka. Po zavedení změn se má tento počet zdvojnásobit, tedy dvě hlídky, čtyři strážníci.

„Občané tím jen získají. Je třeba si uvědomit, že služebna městské policie tvoří jen zázemí pro strážníky, tedy je, s trochou nadsázky, jen převlékárnou,“ uvedl Bakule.

Zrušení všech nájmů dohromady, tedy včetně toho na Severní Terase, přinese městské policii celkovou úsporu zhruba 450 tisíc korun.

Po zrušení služebny budou muset ti, kdo způsobí přestupek a budou vyzváni k jeho projednání, jezdit na služebnu v Neštěmicích. Případně, po dalším stěhování, do Krásného Března, kam se neštěmická služebna přestěhuje na jaře.

Náměstek primátora Jan Řeřicha zároveň upozornil, že poslání služebny MP a PČR je odlišné. „Policie projednává na služebnách s občany různé záležitosti, strážníci nikoli a ani tam většinou nejsou. Občané mohou v případě potřeby volat bezplatně na číslo 156.“

Budou vám policejní služebny na Severní Terase chybět? Hlasujte!