Radu tvoří zástupci tří volebních stran: dva NEZÁVISLÍ, dva členové Chlumecké alternativy a jeden zástupce KSČM. „Podporu jsme získali také od Strany zelených. Tyto 4 strany spolu uzavřely dohodu o povolební spolupráci s cílem plnit volební program ve prospěch obce,“ vysvětlil nový starosta Chlumce Petr Maxa. Ten by prý nechtěl, aby v zastupitelstvu vzniklo něco jako dva zbytečně nepřátelské bloky.

„To už tu bylo. Myslím, že kdo chce pro obec skutečně aktivně pracovat, nemusí být v radě ani v zastupitelstvu. V práci určitě nebudeme nikomu bránit,“ doplnil Maxa.

Starosta je zároveň jediným uvolněným ve vedení obce. Podle prvního místostarosty Petra Vodňanského z Chlumecké alternativy lze i toto chápat jako úsporné opatření. Aby byl i starosta neuvolněný, nebylo reálné. „Chtěl bych vidět toho blázna, který by to při tomhle objemu práce dělal,“ řekl Vodňanský.

Začíná rutina

Podle Petra Vodňanského nyní konečně končí rozpory a začíná rutinní práce. „Musíme se důkladně podívat na rozpočet, abychom věděli, kde lze ještě ušetřit. Vypsali jsme také výběrová řízení na právníka a tajemníka úřadu,“ dodal místostarosta. Tajemník v Chlumci poslední rok chyběl.

Právě úspory a splácení dluhů bude pro Chlumec prioritou. Podle starosty obce jsou jedinou cestou k úhradě dluhů dlouhodobě účinné vnitřní úspory a odvaha odstřihnout pijavice přisáté k obecním rozpočtu. „Těm doporučuji, ať si najdou jiného hostitele,“ vzkázal Petr Maxa.

Dále se vedení obce chce bránit úhradám za zakázky, které nebyly schváleny orgány obce nebo byly předraženy, nebo jejich skutečný rozsah nebyl dosud doložen. „Shodli jsme se také, že pro veškeré výdaje obce bude vždy předem zajištěno finanční krytí. To zde v minulosti absolutně nebylo a při vzniku závazků nevytvářely vůli obce její volené orgány, ale jednotlivec,“ dodal nový starosta Maxa.


LUXUSNÍ KANCELÁŘ. 1. Rozpočet obce pro příští rok, na kterém se stále intenzivně pracuje. 2. Plán na údržbu veřejného osvětlení. 3. Televize, která dle starosty sloužila především pro návštěvy, či sledování důležitých událostí (voleb) 4. Podklady pro výběrová řízení. 5. Psací potřeby – Petr Maxa píše především plnícím perem. 6. Plnící se diář. 7. Květiny má starosta rád, ale sám je nezalévá. 8. Kalendář na rok 2008/09.

Jednání o úřadu

Obec se také musí vypořádat s tím, že úřad nesídlí ve vlastní budově. Tu minulý rok koupil podnikatel René Volf, desítka na kandidátní listině Chlumecké alternativy. „O uzavření nájemní smlouvy v současnosti jednáme. Na základních parametrech jsme se shodli,“ řekl k tomu starosta.

Potvrdil i to René Volf, který řekl, že smlouva bude pro zastupitele výhodnější než doposud. „Doplatit ale samozřejmě budu chtít i víc než půlrok, který byl bez smlouvy,“ řekl k tomu Volf.

Vyhráno ale Chlumec ještě nemá. Jen těch vážných sporů je u soudů ještě přibližně sedm.

Petr Maxa je starostou Chlumce teprve druhý týden. Věří ale, že fungování svého úřadu už dobře zná
Chci udržet samostatnost a majetek

Jak hodnotíte výsledek voleb?
Kladně. Volby v Chlumci ukázaly většinové přání vyměnit vedení obce a změnit poměry, to bylo zřejmé už dlouho před volbami. Z 15 zvolených zastupitelů je 11 nových lidí, a to je dobré. V Chlumci byla vůle voličů uplatněna i zvolením starosty. To je myslím důležité i pro vlastní smysl voleb, protože náš volební zákon přímou volbu starosty neumožňuje a jiný výsledek by lidé mohli vnímat jako zbytečnost voleb, ke kterým i tak chodí méně než polovina voličů.

Jaké máte priority?
Udržet samostatnost obce a její majetek. Aktuálně musíme odvrátit exekuci a zajistit základní životní potřeby obce, provoz školy, školek a domova pro seniory (DPS) a také včas splácet hypoteční úvěry z nové bytové výstavby a DPS, jejich nesplacená část činí cca 44,3 mil. Kč. To je teď nejdůležitější.

Jaké jsou největší problémy obce a jak se s nimi chcete vypořádat?
Je to nynější exekuce a další dluhy. Exekuce je z titulu nezaplaceného stavebního materiálu, který někdo objednal bez souhlasu orgánů obce za 7,9 mil. Kč. Celková hodnota pohledávky s příslušenstvím je ale již přes 12 mil. Kč. Soud provedení exekuce odložil do rozhodnutí o platnosti rozhodčího nálezu, kde se důvodně domníváme, že rozhodčí doložka v kupní smlouvě je neplatná. Pokud soud rozhodne v náš prospěch, exekutor uvolní obecní majetek a účty a budeme moci začít hradit splatné závazky. Ty už dosáhly astronomické výše, faktury po splatnosti činí 20,6 mil Kč, přičemž probíhající majetkové právní spory se vedou o 19,7 mil. Kč bez příslušenství. Uvalená exekuce nám ale kromě blokování majetku způsobuje další finanční škody za úroky z prodlení, smluvní pokuty, soudní poplatky a další. Tyto škody nám každým dnem narůstají.

Jak hodnotíte práci předchozího starosty?
Tak jako většina občanů Chlumce ve volbách.

ANKETA: Jak jste spokojeni s výsledky voleb v Chlumci?


Milan Merašický
důchodce, 75 let
Zatím na ně není spoleh, bojím se, aby se tu neopakovalo to, co se dělo dřív.


František Marek
kuchař, 24 let
Volit jsem nebyl, nechodím, takže je mi to vcelku jedno. Nezajímá mě to.


Zdeněk Hančl
pracovník MP, 26
Nevím. V Chlumci jsem teprve krátce, takže tyhle věci teď moc nesleduji.


Antonín Nebuželský

živnostník, 63 let

Uvidíme, jak se to vyvine. Zatím se nic moc nezměnilo, ale snad to bude lepší

Výsledky voleb 2010 – Chlumec

NEZÁVISLÍ 19,46 %
Zastupitelé: Petr Maxa (411 hlasů), Milan Louda (395), Mirosl. Preisslerová (342)
Chlumecká alternativa 16,57 %
Vodňanský Petr (381), Boháčková Zdeňka (302), Slejška Luděk (288).
ČSSD 14,86 %
Melicher Marián (379), Babická Pavla (360), Houfek Václav (294).
KSČM 12,86 %
Slavík Jaroslav (266), Miltnerová Alena (250).
ODS 9,57 %
Janissová Naděžda (204).
TOP 09 8,27 %
Sudek Petr (242).
Strana zelených 7,75 %
Gissy Tomáš (238).
Sportovci Chlumci 6,70 %
Vršínská Karin (164).
Ostatní: SNK Evropští demokraté 3,96 %.
Volební účast: 44,94 %