To by si mnoho Ústečanů na svou zahrádku asi nedalo. „Tolik peněz za lavičky a klouzačky? To je přemrštěné,“ divil se Ústečan Jindřich Kratochvíl po zveřejnění některých cen za prvky v parku, který město otevřelo po téměř roční rekonstrukci před měsícem.

Některá média mylně uváděla, že je v parku dokonce skluzavka za půl milionu korun.

„Ta tam ale nakonec není. Do parku se třináctimetrová skluzavka nevešla. Místo ní tak slouží tři skluzavky menší. Nejdražší z nich stála přibližně 300 tisíc korun bez DPH,“ uvedl technik odboru investic Vlastimil Vedral.

Drahé skluzavky

Ačkoli se do parku nejdražší ze skluzavek nedostala, částka za zbylé tři je i tak vysoká. Martin Štorch ze společnosti Prolemax, která se také chtěla na parku dodávkou herních prvků podílet, ale říká, že částka rozhodně není nadhodnocená.

„My to objednáváme od německé firmy, která se cen nebojí. Skluzavky tak začínají na sto tisících korunách za nejlevnější,“ vysvětlil Štorch.

Grafika

Lidem se nezdají ani lavičky za šedesát tisíc korun. Obchodní ředitel společnosti SKD Průmstav – která byla generálním dodavatelem – Aleš Dobrovolný ale upozornil, že se nejedná o obyčejné lavičky, ale o speciálně dělané lavice v „amfiteátru“, který se v sadech nachází. Zakázku je podle něj navíc nutno brát jako celek, protože některé věci byly naopak podhodnocené.

Jména konkrétních subdodavatelů Dobrovolný říct nemohl. „Máme s nimi smlouvy, takže abych je mohl jmenovat, musel bych se s nimi o tom poradit,“ řekl k tomu Dobrovolný.

Ústečanům se nezdá ani cena za kácení stromů. Cena za kácení se v jednom případě vyšplhala dokonce na více než 38 tisíc korun. Oslovený odborník ale tvrdí, že cena mohla být klidně i vyšší.

„Za takto náročné kácení, které je nutné dělat horolezecky, jinak by hrozilo poškození věcí okolo, si za strom, který má v průměru metr, účtujeme 45 tisíc korun bez daně,“ uvedl příklad z ceníku Matyáš Macourek ze společnosti Stromolezec. Celková cena za kácení se v sadech vyšplhala na více než milion korun.

Podle Miroslava Floriana, předsedy ústeckých zelených, byla chyba už na samém počátku, nikoli v detailech.

Stáhněte si…
- Výběr investičních nákladů (stručný souhrn)
Typ souboru: Excel
- Kompletní seznam investičních nákladů (detailní výpis a souhrn)
Typ souboru: Excel v archivu ZIP

Uvedené investice se týkají pouze rekontrukce Městských sadů

Podle Floriana byla rekonstrukce téměř zbytečná. „Park byl dřív trochu zanedbaný, ale fungoval. Dnes tam kromě pár zbytečných prvků, jako třeba fontány za miliony, stejně nic nového není,“ řekl předseda Strany zelených, podle kterého se město mělo nejdřív ptát lidí, nebo připravit alternativní návrh.

Ústečané nyní volají po auditu rekonstrukce. Náměstek primátora Jan Řeřicha říká, že by proti auditu nebyl, ale zatím o něj nikdo nepožádal. „Ze strany výběrového řízení a realizace ale bylo vše v pořádku,“ řekl k tomu Řeřicha.

Problém zvaný „park“ si ovšem náměstci primátora přehazují mezi sebou jak horký brambor. Jan Řeřicha říká, že k otázce auditu by se měla vyjádřit Zuzana Kailová, která byla členkou projektového týmu.

„V mé kompetenci to nebylo a není. Otázky směřujte na investičního náměstka Jana Řeřichu,“ odpovídá na to Zuzana Kailová.

Myslíte si, že město vhodně proinvestovalo v parku 83 milionů korun? Hlasujte!