Ústečané se obávají možného převodu divadla na kraj. Příznivci Severočeského divadla opery a baletu proto houfně podepisují petici.

Ke včerejšímu večeru petici na nebertenamdivadlo.cz podepsalo více než 900 lidí. Mezi nimi i Petr Berounský, který divadlo dvacet let fotí. „Nevím, jestli podpis pomůže, ale rozhodl jsem se petici podpořit, abych ukázal svůj nesouhlas,“ řekl k tomu Berounský s tím, že jako podnikatel si také musel v minulosti utáhnout opasek a převod závazků na někoho jiného by mu nepomohl.

„Je nemyslitelné, aby v našem městě, kde kultura obecně stagnuje, ještě skončilo divadlo. Přežilo Hitlera, únor 48, musí přežít i teď,“ dodal fotograf.

Přespolní podpora

Petici ale nepodporují jen Ústečané, ale lidé z celé republiky. „Společnost (obecně národ) je tak kvalitní, jak je kvalitní jeho kultura. Myslím, že zrušení divadla není krokem, který by kvalitu kultury povznesl,“ vzkázal ústeckým zastupitelům například David Schreiber z Ostravy.

Ředitel divadla Tomáš Šimerda se přitom převodu divadla pod kraj nebrání. „Přišlo by mi to i logické,“ řekl ředitel, který v komunálních volbách kandidoval do městského zastupitelstva za SZSP. Právě Sportovci společně s ODS a ČSSD tento krok na prvním zasedání zastupitelstva odhlasovali.

Pro ředitele ale není podstatné, pod koho divadlo bude spadat, ale kolik peněz od zřizovatele dostane. Nyní má divadlo 170 zaměstnanců. „Z toho je asi sto umělců a sedmdesát technických pracovníků,“ upřesnil Šimerda.

Od města letos dostalo divadlo cca 51 milionů korun, od Ústeckého kraje 2,4 milionu korun a od ministerstva kultury 2 miliony korun. „Ze vstupného si dokážeme vydělat asi deset milionů korun, které používáme pro hostující umělce,“ dodal Šimerda.

Peníze chybí

Podle náměstka ústeckého primátora Jana Řeřichy petice zbytečná být nemusí. Může posloužit k tomu, aby se kraj pokusil peníze na divadlo ve svém rozpočtu najít. „Kdyby kraj peníze měl, bylo by převedení divadla na něj řešením,“ uvedl Jan Řeřicha.

Peníze na divadlo ale kraj nemá. Vedení Ústeckého kraje považuje převzetí ústeckého divadla pod jeho správu za jednostranný nápad města Ústí nad Labem. Jednoduše řečeno, kraj ústecké divadlo také nechce.

„Záměr převedení ústeckého Severočeského divadla opery a baletu na Ústecký kraj, jak to odhlasovalo zastupitelstvo města Ústí nad Labem na svém ustavujícím zasedání, považuje vedení kraje za nereálný,“ uvedl nekompromisně Zdeněk Rytíř z kanceláře hejtmanky.

Ústečtí radní dali zelenou záměru převést činnosti prováděné Severočeským divadlem opery a baletu na kraj s účinností od dubna příštího roku. Záměr poté zastupitelé schválili hned na prvním zasedání. Podle Řeřichy se tolik chvátalo proto, aby bylo možné převod promítnout do rozpočtů kraje i města co nejdříve.

Kdo by měl dávat do divadla nejvíce peněz? Hlasujte!