Jste nervózní, když je zataženo?
Trochu, ale není to až tak zásadní. Fotovoltaický článek vyrábí elektřinu, i když je zataženo. Ten rozdíl v účinnosti je asi jen 20 procent.

Takže nesledujete předpověď počasí více než ostatní?
Určitě sleduji, ale nejsem na to nějak zvlášť upnutý (smích).

Máte na domě sluneční kolektory?
Solární ano, na ohřev vody, ale fotovoltaiku na výrobu elektřiny ne.

Jaká je návratnost této investice?
U solárka asi čtyři roky, u fotovoltaiky dnes ještě asi osm až devět let.

Kde všude má vaše firma RAY-ON sluneční fotovoltaické elektrárny (FVE)?
Stavěli jsme ve spolupráci s jednou společností tři elektrárny v Chabařovicích – Vyklicích. Vlastníme dvě. Čtvrtou jsme postavit nestačili, a asi ji ani už stavět nebudeme. Uvidíme podle situace. Ještě se podílíme na dodávce komponent na výstavbu dvou velkých elektráren v Bílině a Žatci.

Je podle vás spravedlivé, že stát zatím stále na dvacet let garantuje pevnou výkupní cenu energie, která je navíc třikrát vyšší, než co domácnosti platí?
Tak prvně musím jasně zdůraznit, že dotace výkupních cen z fotovoltaických (solárních) elektráren nepotřebuje peníze přímo od lidí! To si jen energetický gigant pomohl najít důvod ke zdražení elektřiny. V celé západní Evropě cena silové elektřiny klesá. ČR je snad jediný stát v EU, kde elektřina rok od roku stoupá. Tedy alespoň v určité části ČR. Například E-ON na Moravě elektřinu od příštího roku pro koncové zákazníky snižuje. Tím i odpovídám na otázku. Jednak je chyba na straně státu, respektive úředníků a politiků, kteří vytvořili a schválili zákon o obnovitelných zdrojích. Politici a úředníci měli předpokládat, že solární elektrárny začnou vznikat, lidově řečeno, jako houby po dešti.

A kde nastal ten zlom?
S příchodem ekonomické krize, která způsobila mimo jiné snížení investičních nákladů na vstupu. Tím pádem se tato podnikatelská činnost stala ještě lukrativnější. Pak nastal „boom“, který pomohl v konečném důsledku zvýšit polostátní energetické firmě ceny elektřiny pro obyčejné lidi a firmy. Tato tzv. socializace nákladů pak byla nevyhnutelná. Za třetí, tím že stát retroaktivně, tj. se zpětnou účinností, změnil zákon a ustanovil okamžitou regulaci trhu, narušil ústavu a podstatu demokracie. A to je fatální. Mělo dojít ke kompromisu, teď zkolabuje spousta subjektů, které mají zajištěno dlouhodobé financování výstavby FVE.

Kdyby se výkupní ceny elektřiny vyrobené fotovoltaikou skutečně snížily o třicet procent, co by to pro vás konkrétně znamenalo?
Už přišlo cenové rozhodnutí a ceny se pro rok 2011 sníží o padesát procent. To je „hon na čarodějnice“. Tady podnikání končí. My sice budeme provozovat naše elektrárny dál, ale uvidíme, jak dlouho. Druhá nepříjemná věc je srážková daň 26 procent. Tato restrikce je také fatální. S prominutím, podělala to celá vláda v letech 2000 až 2005, když nastavila ty podmínky tak výhodně. Můj názor je, že pokud nejsou naši poslanci schopni dostát zákonům vydaným jejich předchůdci a v mnoha případech jimi samými, tak nemají na svých postech co pohledávat! Konkrétně mluvím o schválené novele zákona, která upravuje pravidla pro jeden obor podnikání tak, že zpětně sebere z příjmů 26 procent (pozor z příjmů, ne ze zisku!) pod názvem speciální daň pro solární elektrárny.

Koho se to dotkne?
Jde o nebezpečný precedentní případ. Je vytvořeno přes 5 000 pracovních míst a od prvního ledna 2011 většina podnikatelů v oboru fotovoltaika nepokryje své náklady a zbankrotuje. Většina lidí si vůbec neuvědomuje, jakou lavinu to způsobí.

Vy také budete mít problémy?
Ano, podle našich propočtů budeme na nule.

David Šaffer - karikatura.

Co chcete tedy dělat dál?
Máme vlastní menší výzkum. Již přes rok zkoušíme a vyvíjíme akumulaci energie z nestálých obnovitelných zdrojů energie (OZE), abychom zlepšili dopad na distribuční soustavu. Určitě bychom chtěli v oblasti OZE zůstat. No, a pokud to nepůjde, což se v tomto státě může stát, musíme se přeorientovat na jiný obor.

V tom vám má pomoci i bývalý premiér Mirek Topolánek, kterého jsme zastihli nedávno v Ústí. Je to tak?
S Mirkem Topolánkem se znám. Nikdy jsem o tom nikomu neřekl. Spousta mých známých se teď asi hodně diví (smích). Nebyli jsme v úzkém kontaktu, ale věděli jsme o sobě. Dnes spolupracujeme na bázi poradenství.

On radí vám. A vy jemu také?
Je to oboustranné. On je v prostředí fotovoltaiky laik, profesionál je v prostředí energetiky jako celku. Založil společnost VAE Controls. Připravuje mi analýzu a predikci vývoje v oblasti energetiky, například konverzi FVE na biomasu, využití kogenerační jednotky v OZE nebo využití geotermálního zdroje.

Topolánek je ovšem známým odpůrce fotovoltaiky v dnešní podobě. Neudělali jste kozla zahradníkem?
Mirek je sice odpůrcem fotovoltaiky v takovém stavu, v jakém je dnes. Ale má spoustu podnětů a informací, jak by se to mohlo dělat dál. V poslední době o tom spolu hodně diskutujeme. I když je zastáncem spíše jádra a fosilních paliv, dokáže mít nadhled. Já zase mám dobré informace z našeho oboru. Zatím to funguje.

Zdál se mi nějaký hubený.
Ano, začal hrát rekreačně hokej a je v kondici (smích).

Opravdu uvažujete o žalobě na stát, pokud se změní od ledna podmínky pro solární byznys?
My zatím čekáme, právníky máme dobré. Ale zahraniční společnosti se k arbitráži už dnes šikují, podle mého názoru mají šanci vyhrát. Dokonce jsem se doslechl, že si vláda spočítala, že i když arbitráže prohraje a bude muset platit, pořád to bude méně, než by stát zaplatil za dvacet let garantované ceny. Což je úplně proti výrokům pana Nečase a Kalouska o vládě rozpočtové odpovědnosti. Je to velký podvod na lidi. Nikdo si neuvědomuje, co to dlouhodobě způsobí. A jaký to bude mít dopad na cash flow našeho státu. Arbitráže budou vyřešeny třeba za 5-6 let. A stát bude muset zaplatit hned. V řádech desítek miliard korun. Ti, co dnes sedí ve vládě a dnes tak jednostranně a populisticky rozhodli, už na svých postech v té době ani nebudou. Takže jim to vlastně může být úplně jedno.

Prý všechny fotovoltaické elektrárny v ČR mají stejný výkon jako jeden blok Temelína.
Energetický regulační úřad mluví o tom, že tu do konce roku bude 1400-1600 megawatt z FVE. Aby si laik uvědomil, tak na výrobu této energie je potřeba jen asi 7 kilometrů čtverečních půdy. V Německu například vyrábějí fotovoltaiky 24 000 megawatt. A jeden zajímavý příklad. Kdyby se na celé Zemi zabralo pro fotovoltaické elektrárny pouhé 1 procento jakékoliv půdy, vystačí tato energie na celý rok pro celý svět. Není to k zamyšlení? Co myslíte?

Proč se to tedy neudělá?
Protože se lidé, vlády a státy nikdy nedohodnou. Jsou tu jaderná, uhelná, ropná a další lobby. Na slunci se totiž tolik nevydělává jako na fosilních palivech a jádru. Dnešní společnost je konzumní, hodně plýtvá a Zemi hodně zatěžuje. Myslím si, že musíme (obrazně řečeno) pospíchat v oblasti ekologie.

Pomohly vám kontakty z hokeje v podnikání?
Vůbec. Přešel jsem do jiného oboru, musel jsem se po konci s hokejem totálně přeorientovat.

Sponzoruje vaše firma hokej?
Zatím ne.

Jak se vám osobně žije bez hokeje?
Dobře. Věnoval jsem se naplno šest let ústeckému hokeji. Dnes už na vše jen vzpomínám.

Dnes jste tedy pod menším tlakem?
Určitě. To se nedá srovnávat. U hokeje to byla veřejnost, média i politici.

David Šaffer - karikatura.

To asi také myslíte předvolební slib ODS: Do tří let extraliga.
Politická hesla jsou v celém světě taková populistická tradice. Taková je prostě politika. Nicméně, my to mysleli vážně a chtěli toho dosáhnout. Také se to nakonec podařilo. I když jen na jednu sezonu.

Chodíte se někdy podívat na hokej?
Minulou sezonu jsem chodil, letos jsem ještě nebyl ani jednou.

Kde na hokeji sedíte?
Já jsem zůstal v hokejovém klubu jako minoritní akcionář. Mám desetiny procenta akcií. Je to spíš srdeční záležitost. A sedávám na VIP tribuně, ale na párek a pivo půjdu i na jižní tribunu, to mi nedělá problém (smích).

Jak se vám líbí současné mužstvo?
Manažer Robert Kysela už třetím rokem vybral dobré mužstvo a myslím si, že to dělá dobře.

Kdy postoupí opět Ústí do extraligy?
To nevím, a už do toho ani nevidím. Dnes je daleko těžší sehnat peníze do sportu.

David Šaffer: Vlasy mám světlejší

S Davidem Šafferem se znám od roku 2002, tedy od doby, kdy začal být generálním manažerem ústeckých hokejistů. Já v té době dělal sportovního redaktora, takže jsme byli často v kontaktu.

Šaffer ústecký hokej určitě povznesl – vymyslel nový název Ústečtí Lvi, nechal udělat nové logo. U fanoušků se to chytlo. Dokázal přesvědčit město, aby do klubu investovalo, a nakonec se mu i tu extraligu pro Ústí podařilo vybojovat.

Jenže pak přišel hned sestup, a tím i jeho pád a konec u hokeje. Při tomto tématu se také poprvé rozčílil, hlavně když vzpomínal na prohranou baráž s Mladou Boleslaví.

Nelenil. Založil akciovou společnost RAY–ON a je jejím předsedou představenstva. Fotovoltaické elektrárny začaly být hodně zajímavý byznys. Šaffer vyměnil nový bílý superb za zlaté a luxusnější BMW.

Jenže nová vláda se začala cukat. A zkouší pokřivený trh se solární elektřinou „narovnat“. Při rozhovoru na toto téma se rozohnil podruhé.

Šaffer si na pomoc pozval Mirka Topolánka, kterého redaktoři Ústeckého deníku zastihli v Ústí před čtrnácti dny. Nejdříve to David Šaffer nechtěl komentovat, ale nakonec v dnešním rozhovoru prozradil vše o jeho spolupráci s bývalým premiérem.

Když uviděl poprvé svou karikaturu, napsal mi: „Super! Nicméně ty vlasy nemám černý! Šlo by to na světlejší?“

Šaffer absolvoval MBA na Open University Bussines School of London. Vystudoval UJEP, Fakultu sociální ekonomie, kde získal titul inženýr ekonomie.

Vzpomenete si ještě na kauzu Antoš a spol., kdy jste vyřadil několik hráčů před rozhodujícím zápasem v barážové sérii s BK Boleslav? Jste stále přesvědčený, že za tím něco bylo?
Když jsem byl odejit, tak bylo několik lidí, které jsem respektoval, a nezachoval jsem se k nim podle mého názoru dobře. S těmi lidmi, mezi kterými byl i Milan Antoš, jsem se zkontaktoval a vyříkali jsme si to. Nicméně, ta celá blamáž budí spoustu otazníků, a za tím si stojím. Už snad posté opakuji, že najednou ti hráči nepodávali standardní výkon, něco za tím bylo, o tom jsem přesvědčený. Ostatně, viděli to všichni, kdo na hokej v Ústí chodili.

Myslíte si, že se ještě někdy vrátíte k hokeji?
Nikdy neříkej nikdy, ale momentálně si myslím, že už ne.

S hokejem skončil i váš bratr Adam. Nemyslíte si, že to bylo brzy, přeci jen byl i mistr republiky se Slavií.
Je to jeho svobodné rozhodnutí. Podle mého to brzy bylo, přeci jen končit kariéru ve třiceti letech… Ale dnes, když to vidím, tak jsem rád, že to udělal. Hokejem by se neuživil a on má dnes rodinu a dobrou práci.

Jediným činným v ústeckém hokeji zůstal tedy váš otec?
Už také ne, ještě loni byl hlavním pořadatelem.