V neděli k večeru začne postupně od jihovýchodu sněžit. Sníh bude zejména na jihovýchodě, mokrý a těžký. Do pondělního rána nasněží 5 až 20 cm nového sněhu a během pondělí bude sněžení postupně od jihu ustávat.

V severní polovině území však během pondělí může nasněžit ještě dalších 3 až 15 cm, na horách na severu a severovýchodě 15 až 30 cm. Ve vyšších polohách bude zpočátku nárazový vítr, a tak se budou místy tvořit sněhové jazyky.

Český hydrometeorologický ústav proto vydal sadu několika doporučení ke zmírnění následků sněžení.

Pokud to není nezbytně nutné, řidiči by měli nevyjíždět, a pokud ano, tak jen se zimní výbavou a nářadím pro případné vyproštění vozidla. Řidič by měl mít ve vozidle teplé oblečení a alespoň minimální zásobu nápojů a občerstvení.

Lidé na horách by měli sledovat informace Horské služby a dodržovat její pokyny. V případě mokrého sněhu a větru dochází i ke škodám na lesním porostu, polomům, škodám v energetice a podobně.

Předpověď pro Ústecko

Daniel Tudor z hydrometeorologického ústavu v Ústí nad Labem na Kočkově pro Deník uvedl, že na Ústecku je očekáváno začátek sněžení v neděli mezi 21 a 23 hodinou. Od 21.00 hodin v neděli do 21.00 hodin v pondělí předpokládají meteorologové z Kočkova, že nasněží v nižších polohách 7 až 12 cm nového sněhu.

V Krušných horách může spadnout 10 až 20 cm sněhu. „Letos jde o sněhovou premiéru. Nejedná se o extrémní situaci. V tomto období jde o běžné množství sněhu,“ dodal Tudor.

Zpracoval Filip Vlček a František Roček s použitím podkladů ČHMÚ