Nechtěné kontejnery, proti nimž protestovali i peticí, mají obyvatelé ulice Na Výšině stále pod okny. S městem Ústí, které je tam nechalo postavit proti jejich vůli, dosud nebyla žádná řeč.

Nové vedení neštěmického obvodu ale slíbilo, že se pokusí s městem dojednat jejich přemístění na druhou stranu ulice, jak si lidé přáli. „Jsme ochotni to udělat i za obvodní peníze,“ řekla starostka Miloslava Válková s tím, že ani jim se toto řešení nelíbí.

Musí ale prý nejdříve zjistit, jak je tomu s podmínkami státní dotace, kterou město na investici dostalo. „Aby ji nemuselo vracet, v takovém případě bychom to těžko prosadili,“ vysvětlila.

Spor se vleče už dva roky. Město i obvod v minulosti tvrdily, že nové kontejnerové stání tu bylo potřebné. Argumentovaly tím, že původně stály kontejnery na silnici a bránily průjezdnosti. A také, že každý si je přesunoval, jak se mu hodilo, a kolem vznikal nepořádek. A jiná varianta, než současné stanoviště, prý nebyla možná.

Lidé s tím ovšem nesouhlasí. A hlavně nechtějí mít zapáchající odpadové nádoby, kolem nichž se od jara do podzimu rojí hmyz a navíc je každá manipulace s nimi zdrojem hluku, v bezprostřední blízkosti domu.

Spokojen není ani vlastník objektu, družstvo Rozvoj. „Musel se kvůli tomu upravit i chodník a teď je několikrát prolamovaný a špatně se po něm chodí. Rovněž parkování je zde horší,“ nastínil další problémy ředitel družstva Karel Jedlička.

Odpůrci stavby už málem slavili vítězství, když krajský úřad loni uložil stavebnímu odboru magistrátu zahájit řízení o jejím odstranění. Shledal totiž nedostatky kolem vydání územního souhlasu. Město ale využilo možnosti dodatečné legalizace stavby. A také jí nakonec dosáhlo.

Hynek Holub, jeden z místních obyvatel, jenž se ve sporu angažoval, řekl, že už moc nevěří v nápravu. Ale snahu Válkové přivítal a ocenil.