Ústečané bojují za své divadlo, které chce město převést na kraj. Ten ho ale také nechce. Ředitel divadla se včera sešel se zaměstnanci, aby je informoval o současné situaci.

„Nedělali jsme při tom žádné závěry, jen jsme si předali vzájemné poznatky,“ řekl ke schůzce se zaměstnanci divadla ředitel Tomáš Šimerda.

„Lidé se logicky bojí o budoucnost divadla. Víme, že na kompetentních místech jsou lidé, kteří divadlu příliš nefandí a peníze by radši viděli jinde,“ řekl Šimerda, podle kterého není současná situace nic nového.

„Už před pěti lety jsem slyšel návrhy na to, že bychom měli soubor rozpustit, opravit budovu a poté soubor znovu obnovit,“ dodal ředitel, který nyní dle vlastních slov spoléhá na to, že se ČSSD, která má v Ústí po letech primátora, nebude chtít do dějin města zapsat zrušením divadla.

Šéf ústeckého baletu Vladimír Nečas vysvětlil, že smyslem schůzky byla informovanost. „Nechceme, aby se šířily nějaké řeči typu „jedna paní povídala“. Zřejmé ale je, že je tu skupinka lidí, pro které je divadlo přítěží,“ uvedl Nečas.

O budoucnost Severočeského divadla opery a baletu se bojí i jeho baletní hvězda Vladimir Gončarov. „Peníze zatím nejsou, tak sbíráme podpisy na petici a doufáme, že to pomůže. Divadlo tu bylo před námi, doufám, že bude i po nás,“ věří sólista baletu ústeckého divadla.

Gončarov, který s ústeckým souborem získal prestižní ocenění Thalie říká, že jiné nabídky měl a má, ale mrzelo by ho, kdyby musel z Ústí odejít. „Věřím, že diváci mě tu mají rádi, věnoval jsem tu baletu velkou část kariéry, zažil tu pěkné věcí. Bylo by smutné odejít,“ dodal Gončarov.

Součaná situace se nelíbí ani řediteli muzea a ústeckému zastupiteli Gustavu Krovovi (ČSSD). „Návrh rozpočtu na příští rok se teprve dovíme. V ohrožení jsou všechny veřejné služby - nejen divadlo, ale také úklid, zeleň, hromadná doprava, městská policie a další,“ varoval zastupitel, který doufá, že návrh na výraznější spolufinancování chodu divadla krajem byl myšlen jako rychlý pokus vysondovat tuto možnost.

„Zrušit umělecké soubory Severočeského divadla opery a baletu není možné. Město musí najít cestu,“ dodal Krov.

Petici na podporu ústeckého divadla na webové stránce nebertenamdivadlo.cz do včerejšího odpoledne podepsalo více jak 7 700 lidí.