Jenže právě v těchto dnech se nad slony v Ústí zatahují mračna. Zoologická zahrada vyjednává s městem o zachování jejich chovu. K tomu potřebuje chovného samce. To by ovšem znamenalo vybudování většího výběhu a ustájení. Na to nejsou peníze.

Jak uvedl Václav Poživil, ředitel zoologické zahrady, jednání s městem je zatím bezvýsledné. Potíž je, že když ústecká zoo nevybuduje prostory pro nového samce, koordinátor pro chov sem žádného nepřidělí.

Navíc prý je teď trendem takzvaný bezkontaktní chov, kdy se ošetřovatel ke slonům takřka nedostane. Jestliže tedy po smrti Kaly a Delhi získá zoo nové slony, nebude je už moci vodit na procházky po zoo, ani předvádět před návštěvníky žádnou drezůru, nebo koupání. Přitom zrovna slonice jsou tu asi největší atrakcí.

Město Ústí nad Labem, jež je zřizovatelem zahrady, na nový pavilon peníze nemá. „My si uvědomujeme, že naše slonice jsou kusem historie města a velikou atrakcí. Chceme tedy tento problém co nejdříve řešit, třeba i za pomoci evropských peněz,“ řekl k tomu televizi Nova Jan Řeřicha, náměstek ústeckého primátora s tím, že do konce roku magistrát oznámí, jak to s chovem slonů bude dál.

V současné době chová ústecká zahrada přes dvě stě druhů zvířat s tisíci jedinci. „Jen krmení jednoho slona nebo nosorožce vyjde denně okolo 350 korun. Nejvíce finančně nákladným je chov slonů,“ řekla Jana Černá, ekonomka zoo.

Na oslavu obě slonice včera dostaly obří dort z ovoce, zeleniny a tvrdého pečiva. Bednu, v níž slonice přiletěla z Vietnamu, zoologická zahrada na památku schovává dodnes.

Zoo u příležitosti kulatého výročí jejího pobytu připravila takzvaný Sloní týden v zoo, který začal včera a skončí v neděli 5. prosince. Zahrada oslovila návštěvníky, aby jim posílali své snímky z prvních let pobytu slonic v Ústí a ty nyní vystavuje.