„V ohrožení jsou všechny veřejné služby. Nejen divadlo, ale také úklid, zeleň, městská hromadná doprava, bezpečnost, tedy městská policie a další,“ upozornil na zadluženost města Ústí Gustav Krov, zastupitel za ČSSD a zároveň ředitel muzea.

„Město je v katastrofální finanční situaci, jejíž počátek není v současné hospodářské krizi,“ dodal Krov.

Co se týká daňových příjmů, už je pomalu jasné, že to bude stejně špatné jako letos. K nejistotě ohledně městských financí přispívá, krom minulých vyjádření představitelů města o úsporných opatřeních, také tajnůstkaření ohledně tvorby rozpočtu.

Ústecký magistrát totiž nechce nechat občany nahlédnout pod pokličku při jeho tvorbě a na dotazy ohledně návrhu na příští rok odpovídá, lidově řečeno, na půl pusy.

„Rozpočet je rozpracovaný, ale ne ještě v takové podobě, abychom s ním seznámili veřejnost,“ odbyl magistrát redakci Deníku ústy mluvčí města Ivany Solničkové.

Ta zároveň dodala, že by návrh rozpočtu měli tento měsíc projednat zastupitelé na svém zasedání. Co se daňových příjmů do rozpočtu týká, město očekává na příští rok, dle výhledu za rok 2010, jejich výši zhruba 1,071 miliardy korun.

Podle Krova zadlužování města začalo už stavbou Mariánského mostu, kterou financoval úvěr od Evropské investiční banky na částce jedné miliardy korun.

„Pokračovalo to dalším úvěrem u téže banky, opět v částce jedné miliardy korun na předfinancování, spoluúčast a vícenáklady evropských projektů z IPRM,“ líčil dál Krov. „K tomu je třeba připočíst několik set milionů úvěrů u domácích bank.“

Jen úroky

V současné době totiž Ústí splácí úvěr na investiční akce asi 96 milionů korun. Dále pak investiční úvěr u EIB ve výši 1 miliardy korun. Jenže Evropské investiční bance Ústí prý dosud splácelo jen úroky a jistinu bude splácet teprve až od roku 2012 po následujících 25 let.

„Jinak řečeno, celá generace bude platit náklady právě uplynulého období. Návrh rozpočtu na příští rok se dovíme za pár dní,“ dodal Krov.

Lanovka a dál

Podobné smýšlení má také klub zastupitelů KSČM. Názory klubu shrnul Pavel Vodseďálek. „Myslíme si, že město opravdu bylo zbytečně zadluženo předraženými megastavbami,“ řekl Vodseďálek. „Tím novým Mariánským mostem, který měl stavět stát, ne město, počínaje,“ pokračoval.

K tomu namátkou přidal i lanovku, již považuje za zbytečnou. Speciálně pak připomenul kontroverzní revitalizaci Městských sadů s tím, že na jednání zastupitelstva navrhnou provedení auditu.

„Samozřejmě upozorňovali jsme, už když si město bralo úvěr od EIB, že by měl být použit na projekty z EU. Jenže peníze se rozpustily na přestavbě Mírového náměstí,“ dodal Vodseďálek.

Nejvíce ovšem zadluženost Ústí kritizují Ústečané a většinou si u toho neberou servítky. „Peníze na divadelní soubor nejsou, na rozšíření městské policie taky ne, ale na lanovku nebo lavičku za 50 tisíc, to se vždycky něco najde. Ostuda,“ rozčílil se třeba Miloš Markvart.