Macháček se přesto stal starostou a začal své třetí volební období v čele Řehlovic. Zastupitelé se shodují na tom, že jsou s jeho starostováním spokojeni.

„Pro Josefa Macháčka jsme hlasovali, jsme spokojeni,“ řekl ke staronovému muži v čele obce zastupitel Miloš Cvrček (KSČM). Kromě dvou sdružení nezávislých kandidátů je Komunistická strana Čech a Moravy jedinou politickou stranou v zastupitelstvu obce.

Zástupci obou sdružení jsou navíc bez politické příslušnosti. „Není v tom žádná politika, hodně lidí je bez politické příslušnosti. Vždy se tu na důležitých věcech shodneme,“ potvrdil místostarosta obce Alfréd Dytrt.

Podle něj se při současných volbách vystřídalo v zastupitelstvu zřejmě nejvíc lidí. Sedm z patnácti zastupitelů je ve vedení Řehlovic nových.

Obyvatelé obce jsou podle ankety, kterou Deník v Řehlovicích udělal, s vedením obce většinou spokojeni. „Moc se toho nezměnilo, ale je to jedině dobře, protože vedení je dobré,“ hodnotil volby Václav Pešek.

Pokud Řehlovické něco trápí, je to většinou doprava, především silniční, kterou komplikuje nedostavěná dálnice D8. Někteří by uvítali i častější intervaly na lince městské hromadné dopravy.

„Kdyby tu jezdil častěji autobus, byl bych spokojený. Takhle se člověk ale bez auta téměř nikam nedostane,“ stěžoval si jeden z obyvatel obce, který si nepřál zveřejnit své jméno.

Podobná témata lidé ostatně uváděli už před volbami. starosta Macháček ale říká, že obec nemá peníze na to, aby si za autobusy navíc připlácela. „Doprava jde mimo nás, tu moc neovlivníme,“ tvrdí starosta.

Mezi další problémy obce s více než dvanácti sty obyvatel patří absence základní občanské vybavenosti, kanalizace a čističky odpadních vod. Starosta ale říká, že tento problém je potřeba řešit dlouhodobě.

Co se mu ale daří, je ekologická stránka starostování. „Při zasedáních zastupitelstva používáme projektor, dokumenty posíláme e–mailem, čímž odpadá spousta papírů a zastupitelé se mohou na jednání včas připravit,“ pochvaloval si Josef Macháček.

Infografika.

1. Lampička slouží především v zimě při dlouhých večerech. 2. kalendář od dodavatele slouží pouze jako dekorace. 3. Rádio poslouchá starosta Josef Macháček jen příležitostně, především zprávy. 4. K důležitým poznámkám neslouží ani stolní kalendář, starosta radši využívá elektronický kalendář v telefonu a počítači. 5. Aktuální vydání Řehlovických listů, ve kterém se obyvatelé obce dočtou i výsledky voleb.. 6. V tužkách Josef Macháček pevný řád nemá, říká o sobě, že není žádný puntičkář.

Starosta Řehlovic Josef Macháček ml. začíná ve vedení obce své 3. období. Jak se mu daří řešit problémy obce?
Nemáme peníze na extra spoje do obce

Jak hodnotíte výsledek voleb?
Asi to není na mě. Výsledek voleb by měli hodnotit voliči. Z pohledu člena sdružení nezávislých kandidátů, které mělo dvě kandidátky, ale dopadly volby dobře. Z patnácti zastupitelů jich máme dvanáct.

Jaké máte priority?
Priority by samozřejmě měly vyplynout z rozpočtu, který teprve budeme připravovat. Je ale potřeba se zaměřit na veřejné osvětlení v Řehlovicích a Dubicích, které už je za zenitem. Tam bude potřeba rekonstrukce. Také bychom se rádi zaměřili na dětské koutky a hřiště pro menší děti.

Jak se chcete vypořádat s největším problémem své obce?
Problémem jsou kanalizace a vodovody – to není problém, který lze vyřešit během jednoho roku, záleží tam spíš na politice státu a dotacích. Abychom se na to připravili, je před dokončením projektová dokumentace na kanalizaci a čističku odpadních vod (ČOV) v Dubicích a pracuje se na přepracování projektové dokumentace na kanalizaci a ČOV ve Stadicích. Potom budeme čekat, jestli bude možné někde zažádat o dotace a vše provést. Problém je také trochu s autobusovou dopravou, především o víkendech. Ta jde ale mimo nás a my ji moc neovlivníme. Obec nemá peníze na to, aby si zaplatila nějaké extra spoje.

Jaká panuje na radnici politická situace?
Část zastupitelů se obměnila, ale o politice to u nás není. Jsme sdružení nestranických kandidátů, takže si na politiku nehrajeme, to necháváme na vyšší sféry. U nás bych to politikou nenazýval, snažíme se společně zajistit chod obce, aby vzkvétala a abychom to vedli dál bez nějakých problémů. I když tu v minulosti byli zástupci jiných stran, nešli zastupitelé proti sobě, aby se snažili prosadit nějaké svoje zájmy.

ANKETA: Jak jste spokojeni s výsledky voleb v Řehlovicích?


Václav Pešek
řidič, 50 let

Dopadlo to stejně jako obvykle, takže žádná změna. Jsme za to ale rádi, vedení obce je dobré.


Eliška Jeřábková
studentka, 23 let

Volby a jejich výsledky jsem sledovala. Ve vedení obce se ale moc lidí nezměnilo, takže žádná změna pro Řehlovice.


Václav Richter
důchodce, 66 let

Výsledky voleb jsou dobré. Současné vedení Řehlovic se mi líbí. Moc se tam toho nezměnilo.


Kateřina Dytrtová
učitelka, 46 let

Výsledek voleb odpovídá oblasti, ve které se naše obec nachází. Sudety jsou tu stále znát.

Výsledky voleb 2010 – Řehlovice

Sdruž.nezáv.kand. I 41,81 %
Zastupitelé: Plzák Vratislav(228 hlasů), Černá Dagmar (201), Beck Tomáš (180), Macháček Josef (174), Šafář Pavel (165), Koutníková Vladislava (164)

Sdruž.nezáv.kand. II 37,87 %
Zastupitelé: Pajerek Jan (237), Rauer Jindřich (221), Dytrt Alfréd (196), Mikula Jan (189), Plzáková Eva (180), Hejnová Petra (174)

Komunistická str.Čech a Moravy 18,22 %
Zastupitelé: Cvrček Miloš (146), Jeřábek Miroslav (93), Bondora Jiří (90).

Ostatní:
Miloš Vaněk, NK: 2,10 %, 116 hlasů

Volební účast: 45,05 %