O jaké změny se jedná?
Jako senátor se pokusím změnit zákony týkající se bytové politiky a vrátit zpět trestní zodpovědnost mladého člověka z 15 na 14 let.

Proč chcete snížit trestní zodpovědnost dětí?
Váš Deník se tomu velmi podrobně věnoval: U ústeckého krajského soudu skončil před týdnem proces, který pojmenoval rasistické mučení rasistickým mučením. Dva cikánští útočníci znásilnili, a potom několik hodin mlátili dvanáctiletého chlapce u bohosudovského nádraží jen proto, že je „bílý“. Jen shodou náhod zmasakrované dítě nezemřelo. Za pokus vraždy jde sedmnáctiletý cikánský útočník na 10 let do vězení. A jeho čtrnáctiletý spolupachatel je beztrestný, přestože kopal do mučeného Patrika. Teď v Chrastavě ve výchovném ústavu na personál beztrestně řve, že je zabije.

Co z toho pro vás vyplývá?
Vyřvává jenom kvůli hlupákům ve sněmovně, kteří zničili jednu z mála dobrých věcí v novém trestním zákoníku - že trestně odpovědný je člověk, když dosáhne 14 let věku. Změnili trestní zákoník tak, že může kdokoliv beztrestně znásilňovat, loupit, krást až do 15 let. Přitom trestní odpovědnost čtrnáctiletého člověka by měla být samozřejmostí.

Proč?
Protože v dnešní civilizaci již čtrnáctiletý člověk nemá strach, omezující dítě v páchání zla. Jenom si vybírá nejpříhodnější pozici proto, jak prosadit své potřeby a zájmy. Strach nahradila kalkulace rizik: Jestli mi to projde. Učitelé o tom vědí své. A to chci změnit. V trestním zákoníku musí být trestní odpovědnost opět stanovena od 14 let věku.