Největším problémem pro silničáře jsou v boji se sněhem velká vozidla. Často prý jezdí na sjetých pneumatikách. Kvůli tomu mají na sněhu, nebo sněhové břečce, problém se vyšplhat do kopců. Nejhorší je to z tohoto pohledu v Důlcích.

To potvrdil vedoucí ústeckého provozu Správy a údržby silnic Jaroslav Derkač. „Jezdí tudy hodně kamionů. Obecně po Ústí nám ztěžuje práci kombinace nákladních automobilů, autobusů a trolejbusů,“ popisoval.

Kvůli špatným pneumatikám jakékoliv vozidlo v Důlcích, anebo třeba v ulici Sociální péče, když také zastaví, má pak problém se rozjet. Což má za následek tvorbu kolon.

Redaktoři Deníku přitom včera byly svědky toho, jak nad Globusem uvízl přímo na kruhovém objezdu kamion, řidič musel nasadit sněhové řetězy. Další kamion uvízl za kruhovým objezdem při sjezdu do Žižkovy ulice. Jen o kousek dál přitom policie zasahovala u dopravní nehody.

„Naši zaměstnanci pak mají problém tudy projet včas a přirozeně i narůstají časy, po kterou je údržba silnic prováděná,“ popisoval Derkač s tím, že jinak to po technické stránce na Ústecku zvládají.

Ačkoliv prý v celém kraji kvůli různým poruchám a nehodám vypadla silničářům ze SÚS až třetina aut a musejí shánět techniku od dodavatelských firem, ústeckou pobočku zlobila jen dvě vozidla a ta ještě v Teplicích.

„Jsou to ale běžné provozní závady. Jezdíme nonstop 24 hodin, takže není divu. Současně s tím ale máme v pohotovosti dílny a můžeme díky tomu okamžitě začít s opravou,“ dodal Derkač.

Dopravní podnik města Ústí nad Labem se brání tím, že žádný jeho vůz nemá sjeté pneumatiky. „Většina vozů má univerzální pneumatiky, určené pro letní i zimní provoz,“ uvedl k tomu Milan Knotek, mluvčí DPMÚL. „Vozy, jezdící po náročnějších linkách, jsou vybaveny pouze zimními pneumatikami.“

Čtěte také…
- Sněhovou kalamitu jsme sledovali online (01.12.2010)

Také společnost AVE Ústí nad Labem, zajišťující úklid ústeckých ulic hlásila, že měla veškerou techniku v ulicích. „Nasazeno bylo 5 sypačů s čelními pluhy, ošetřeno bylo 1048 km komunikací,“ uvedl David Kouba s tím, že bylo spotřebováno přes 75 tun soli.

Policie eviduje od 1. prosince do včerejšího poledne osm dopravních nehod s celkovou škodou za 78 tisíc korun. „Příčinou je ve většině případů nesprávný způsob jízdy,“ uvedla k tomu Veronika Hyšplerová.

„Řidiči ale většinou jezdili opatrně oproti pondělí, kdy evidujeme devět nehod, zapřičiněných nepřiměřenou rychlostí. Může jich být více, ale běžné ťukance ani řidiči nehlásí,“ dodala Hyšplerová.