Čistota a pravidelně udržovaná zeleň. Takového stavu chce dosáhnout vedení centrálního obvodu v tomto volebním období.

„Už je na čase, ten bordel, co všude panuje, je hrozný,“ stěžuje si Anna Králíková ze Všebořic. Ač zimu moc nemiluje, je prý ráda, že alespoň sníh ten nepořádek skryje.

„Pokud na nás město tuto starost převede, bude to jednou z našich priorit,“ slibuje nový starosta Jan Tvrdík (ODS). Poznamenal, že podle něj není únosné sekání trávy jen dvakrát či třikrát do roka.

„V minulosti jsme sekali i šestkrát,“ vzpomněl na dobu, kdy většinu veřejné zeleně obhospodařovaly právě obvodní radnice. Před třemi lety ji pak město svěřilo do péče magistrátu a nyní chystá její opětovný převod obvodům.

Problémem ale mohou být peníze. Centrální obvod již vyčíslil, že jen na zeleň bude od města žádat minimálně 12 milionů korun, což je víc než polovina prostředků, které letos město vyčlenilo na tyto účely pro celé své území. Mohli by pomoci veřejně prospěšní pracovníci. Těch nyní radnice zaměstnává 35, ale chtěla by jich 50 až 60.

Nad obvodní kasou bdí místostarosta Libor Turek (ODS). „Zatím nevíme, jak na tom budeme, vše záleží na rozpočtu města, které na něm ještě pracuje,“ řekl.

Přesto obvod hodlá bojovat o navýšení prostředků i na další činnosti, konkrétně třeba na výkon státní správy. Tu zatím z většiny dotoval ze svého, ale dnes prý už nemá úspory.

Novinkou v centru je druhý místostarosta, post podle koaliční dohody mezi ODS, ČSSD a SZSP, obsadil Michal Rožec (ČSSD). Jeho parketou je majetek. Právě vytvoření nové funkce je trnem v oku opozice (TOP 09, KSČM, SZ, Severočeši.cz).

„Nesouhlasíme s tím, zvláště v době, kdy je třeba všude šetřit,“ protestovala na ustavujícím zasedání zastupitelstva Ilona Tajchnerová (TOP 09), leč marně.

Z opozičních zastupitelů už dal o sobě slyšet také Matěj Páral (SZ). Podařilo se mu prosadit, aby radnice posílala podklady pro jednání zastupitelům elektronickou cestou, dosud je totiž dostávali jen v tištěné podobě.

„Když budu materiály konzultovat s větší skupinou lidí, tak si nedovedu představit, že bych kvůli tomu musel skenovat třeba padesát stránek,“ vysvětlil svůj požadavek. S dalším, a to aby se zastupitelská zasedání kvůli veřejnosti odehrávala později odpoledne, pak uspěl jen částečně. Místo ve 13.00 budou začínat ve 14.00 hodin.

Další návrhy už Páral chystá. Například chce, aby obvod odkoupil zpět ulici U České Besedy, kterou před několika lety prodal zájemci o vybudování obchodního centra v této lokalitě. Stavba se nekoná a ulice chátrá.

Jan Tvrdík povýšil z místostarosty na starostu, potěšilo ho, že dovedl ODS v centrálním obvodu k vítězství
Prioritou budou služby a péče o zeleň

Jste spokojen s výsledkem voleb?
Čísla říkají, že ODS pouze vyhrála komunální volby právě v našem centrálním obvodu. Spokojen s tímto malým vítězstvím určitě jsem a velice mne těší podpora v preferenčních hlasech, kde jsem jich získal nejvíce. Na druhou stranu celkový výsledek ODS byl neuspokojivý.

Jaké máte priority?
Zachovat služby pro občany od fungujících míst Czech POINTu až po vydávání rybářských lístků (zjednodušeně). Další prioritou jistě bude čistota a péče o zeleň. Pokud tato starost přejde na nás, budeme se určitě snažit vrátit do předchozího stavu, kdy obvody tuto činnost vykonávaly a zodpovídaly za ni. To hlavní však budou finance.

Máte už připravený rozpočet, budete mít dost peněz na realizaci obvodních plánů?
Máme připravené rozpočtové provizorium na období I. čtvrtletí 2011. Centrální obvod ještě minulý rok mohl svůj provoz a své plány (opravy chodníků, bytového fondu, výstavbu parkovacích míst, rekonstrukce dětských hřišť aj.) realizovat díky uspořeným finančním prostředkům z minulých let. Toto již není možné a jsme v očekávání schválení rozpočtu města Ústí. Své představy jsme jeho vedení již sdělili a určitě budeme usilovat o více peněz, ale nutno dodat, že finanční situace není dobrá.

Jak byste zhodnotil práci svého předchůdce ve funkci starosty?
Jednoduchá odpověď – v MO ÚL – město pod vedením bývalého starosty Václava Vernera opravovalo chodníky, stavěla se parkovací místa, dětská hřiště, investovalo se do městského majetku. Jelikož jsem byl ale také ve vedení obvodu, těžce se hodnotí, to musí druzí.

Jaká panuje na radnici politická situace?
Chci věřit, že všem zastupitelům půjde v prvé řadě o městský obvod. Když se objeví nějaké „půtky“, doufám, že je zvládneme.

Má starosta víc starostí než běžný zaměstnanec nebo podnikatel?
Nerozlišoval bych to. Každý by určitě měl své práci věnovat maximum času i zodpovědnosti.

ANKETA: Jak jste spokojeni s výsledky voleb v Ústí nad Labem – město?


Oldřiška Hadrabová
na mateřské, 37 let

Nejsem. Na radnici bych raději viděla nové tváře, než pořád stejné politiky.


Růžena Cupriová
dělnice, 54 let

Ano. Volby do místního zastupitelstva dopadly dobře. Mohlo to být horší.


Ladislav Juhar
inv. důchoce, 62 let

Vůbec ne. Politika je jeden velký podvod na lidi. Stačí se podívat.


Zdeněk Kučera
důchodce, 76 let

Nejsem. Nevěřím už ničemu. Vládnou stejně kmotři přes zvolené politiky.

Výsledky voleb 2010 – Ústí n. L. město

ODS 21,76 procent
Zastupitelé: J. Tvrdík (2106 hlasů), L. Turek (1948), I. Jílková (1991), M. Žák (2117), V. Kůrka (1958), M. Košín (1872), S. Pelc (2005)

ČSSD 21,41 procent
G. Krov (2094), M. Rožec (1948), V. Doucha (1908), R. Lád (1885), M. Pátek (1877), P. Čápek (1880), P. Jiřička (1928)

TOP 09 13,98 procenta
I. Tajchnerová (1436), K. Haasová (1440), Z. Huja (1252), V. Roubíček (1343)

SZSP 11,95 procenta
P. Kacerovský (1383), J. Král (1299), J. Tajchner (1178), J. Nebáznivý (1206)

KSČM 10,35 procenta
F. Minárok (981), J. Dyrynk (934), J. Janeček (975).

Severočeši.cz 5,55 procenta
R. Andres (551)

SZ 5,34 procenta
M. Páral (608)

Volební účast 35,82 procenta