„Řidiči stále jezdí přezouvat. Ve čtvrtek jich tu bylo asi dvacet,“ potvrdila Olga Gissyová z pneuservisu Holeček s tím, že v době říjnových a listopadových návalů denně přezuli až šedesát automobilů.

Problém je ale v tom, že pneumatiky v servisech docházejí. „V základních rozměrech ještě nějaké máme, ale není jich moc. Podobná je situace i u dodavatelů,“ upozornila Gissyová.

Podobně jsou na tom ale i v menších pneuservisech. „Denně k nám jezdí deset až patnáct řidičů, kteří ještě chtějí přezout na zimní pneumatiky,“ uvedl Vladimír Gorol z ústeckého pneuservisu goro–pneu.

„Skladem máme posledních pár pneumatik. Dají se objednat, ale v tom případě je nutné počítat s třídenní lhůtou pro doručení,“ varoval Gorol, podle kterého je problém především s atypickými rozměry pneumatik. „Na dodávky už jednoduše nejsou. Výrobci jich udělali jen omezené množství a ty už zmizely. Nové zřejmě ani nebudou,“ doplnil provozovatel pneuservisu.

Na vině nedostatku pneumatik je především nová vyhláška, která nařizuje zimní pneumatiky v sousedním Německu. Dodavatelé tak zásoby soustředili tam.

Podle statistik e-shopu Pneumatiky.cz, který shromažďuje data z pneuservisů po celém území ČR, stačilo před prvním sněhem přezout pneumatiky 81 procent řidičů. Ti, kteří s přezutím vyčkávali, jsou ale nyní zaskočeni.

„Volný čas je u mě nedostatkový, takže jsem přezutí pořád odkládal. Teď bych přezul rád, ale v pneuservisu mi řekli, že jsem si měl koupit menší auto,“ smál se Ústečan Pavel Krátký. Situace je pro něj podle jeho slov nepříjemná, ale podařilo se mu ji vyřešit nákupem přes internet, kde pneumatiky sehnal.

Mnoho jiných motoristů ale zůstává v klidu a s přezutím na zimní pneumatiky si hlavu nelámou. Zatímco v Německu by jim za to hrozily pokuty, u nás mohou jezdit na letních pneumatikách beztrestně celou zimu.

„V současné době, pokud má řidič v tomto počasí sjeté pneumatiky nebo dokonce ještě letní, tak je to pouze jeho věc a jeho odpovědnost,“ potvrdila mluvčí ústecké policie Veronika Hyšplerová. „ Policisté jej na to mohou pouze upozornit,“ dodala mluvčí s tím, že Policie ČR toto řeší až ve chvíli, kdy řidič vjede na úsek komunikace, který je opatřen speciální značkou.

Takové jsou na Ústecku tři. Jedná se o úsek mezi Telnicí a Nakléřovem, stoupání z Telnice na Zadní Telnici a ve stoupání v Knínicích.