Podle odborářů bude středeční stávka největší od listopadu 1989. Protesty se zřejmě nejvíce dotknou rodičů školáků a lidí, kteří budou potřebovat na některý z úřadů. Některé instituce tak zřejmě zůstanou zavřené. Jiné budou fungovat ve víkendovém režimu.

Na ústeckém Lidickém náměstí začne protestní akce symbolických pět minut po dvanácté.

Podle předsedy regionální rady odborových svazů Českomoravské komory odborových svazů Ústeckého kraje Jiřího Cingra není zatím možné říci, kolik lidí se ke stávce v Ústí připojí. „Bližší odhad budeme mít v pondělí, ale bude to v řádu stovek účastníků,“ odhadoval Cingr.

Odbory vyhlásily stávku na protest proti vládním úsporným opatřením, mimo jiné snižování platů, na středu, kdy má sněmovna projednat ve druhém čtení návrh státního rozpočtu pro příští rok.

Ústecký magistrát se ke stávce aktivně nepřipojí. Odborová organizace doporučila svým členům a ostatním zaměstnancům magistrátu pouze vyjádření podpory formou vývěsky s textem „Podporuji stávkující“ a případnou účastí na protestním shromáždění na Lidickém náměstí.

Podle ředitele ústeckého archivu Vladimíra Kaisera se v Ústí nestávkovalo už více než deset let. Demonstrace oproti tomu prý není v Ústí příliš neobvyklá.

Jedna taková bude hned další čtvrtek a demonstrovat se bude pro změnu za problémy ryze ústecké. Demonstraci proti korupci, klientelismu, předraženým a zbytečným veřejným zakázkám, vytunelování parku a nemocnice, likvidaci divadla a zoo svolali ústečtí Piráti jménem Miroslava Brože.

„Demonstrovat se bude také za transparentní hospodaření s našimi penězi,“ doplnil Brož. „Děláme to proto, abychom dali Ústečanům možnost vyjádřit se k dění ve městě. V poslední době je toho moc,“ dodal.

Ústí na nohou
V září demonstrovali ústečtí soudní zaměstnanci, celníci a policisté v Praze. V srpnu demonstrovali v centru Ústí anarchisté. Sešlo se jich sedm.

Podle ředitele ústeckého archivu stávkují Ústečané několikrát do roka. Jako příklad uvedl hned několik namátkových demonstrací z poslední doby. „Zelení demonstrovali proti bourání domů u České Besedy, studenti zase proti sloučení gymnázií. Největší a nejhnusnější demonstrace se konala v roce 2009 na oslavu narozenin Adolfa Hitlera,“ vzpomínal Kaiser.

Demonstrovat se na Lidickém náměstí bude 16. prosince i za rekonstrukci Městských sadů. Ústečan Radim Holeček, který kvůli parku podal minulý týden s Jaroslavem Achabem Haidlerem trestní oznámení na neznámého pachatele, říká, že kdyby rekonstrukce stála 15 milionů korun, zatleskal by. Cena, na kterou se rekonstrukce vyšplhala (80 mil.), je podle něj ale zbytečně vysoká.

Za těchto okolností se domnívá, že došlo při správě veřejných financí vědomě k nehospodárnému vynakládání prostředků. Podezření je na přímé obohacení se osob, které svěřené peníze spravovaly, či vědomě za finanční či jinou výhodu poskytly svěřené finance za nevýhodné zakázky spojené s pracemi v Městských sadech.

Padnout by podle něj mohlo v brzké době ještě jedno trestní oznámení. „Nebudu ho podávat já, tohle jsem jen konzultoval, ale domníváme se, že někdo uvedl špatné údaje do žádosti o evropské dotace,“ řekl k tomu Holeček.