První informace vyšla na povrch teprve začátkem listopadu, když vyšlo najevo, že Ústí nad Labem se chce zbavit věhlasného Severočeského divadla opery a baletu.

Ví o tom kraj?

Absurdní bylo, že ač město chtělo převést divadlo na kraj a záměr už odsouhlasili i radní, kraj o tom ale nejednal a s penězi na divadlo nepočítá.

„Záměr převedení ústeckého Severočeského divadla opery a baletu na Ústecký kraj, jak to odhlasovalo zastupitelstvo města Ústí nad Labem na svém ustavujícím zasedání, považuje vedení kraje za nereálný,“ uvedl nekompromisně Zdeněk Rytíř z kanceláře hejtmanky.

„Divadlo bude potřebovat v příštím roce 72 milionů korun. To je velká částka na jednu organizaci, byť jde o divadlo. S plnou vahou odpovědnosti říkám, že město tolik do něj dávat nemůže,“ argumentoval náměstek primátora Jan Řeřicha (ODS).

Opoziční zastupitelé za TOP 09 a KSČM s tím ostře nesouhlasili. „Divadlo je naše domácí stříbro. A s tím se nekšeftuje,“ řekla Karola Haasová (TOP 09).

Petice "nebertenamdivadlo.cz"

Ústečané se obávají možného převodu divadla na kraj. Příznivci Severočeského divadla opery a baletu proto houfně podepisují petici. Podepsat ji můžete i Vy!

Stačí kliknout na www.nebertenamdivadlo.cz a podepsat se. A třeba přidat vzkaz ústeckým zastupitelům…

Petici přitom nepodporují jen Ústečané, ale lidé z celé republiky. „Společnost (obecně národ) je tak kvalitní, jak je kvalitní jeho kultura. Myslím, že zrušení divadla není krokem, který by kvalitu kultury povznesl,“ vzkázal ústeckým zastupitelům například David Schreiber z Ostravy.

Podepisují se také například lidé ze vzdálené Zruče nad Sázavou, z Brna, Českých Budějovic, Prahy, Olomouce, Plzně, Břeclavi i České Třebové…

V nepravidelné, ale oblíbené rubrice Pirátským dalekohledem se k situaci vyjádřil také ředitel Činoherního studia Jaroslav Achab Haidler.

"…Teď například – sice chceme divadlo, ale ne tak moc. Zafinancuje ho kraj, ale ten o tom ještě vůbec neví. A nejen že neví, ale ani nemá vyčleněné prostředky. A tak zastupitelé rozhodli, aniž by jen zbla tušili, co opera v Ústí vážně potřebuje…"

Celý fejetom Jaroslava A. Haidlera si můžete poslechnout zde.

Úspěchy. Kde? No kde jinde, než v divadle!

Do toho přichází prestižní akce Virtuosi per musica do pianoforte. Dvě ceny, 1. místo ve své kategorii a zvláštní ocenění za interpretaci Mozartovy skladby pro mladou ústeckou klavíristku Renatu Fričovou. Ale také tři ceny pro její velkou soupeřku Rozalii Kierc včetně 1. místa v nejmladší kategorii.

Tak skončil již 43. ročník prestižní mezinárodní soutěže Virtuosi per musica do pianoforte, který se odehrával dva dny v ústeckém Severočeském divadle opery a baletu. Kde by se soutěž odehrála, kdyby nebylo divadla?

Strach! Obavy!

O budoucnost Severočeského divadla opery a baletu se bojí i jeho baletní hvězda Vladimir Gončarov. „Peníze zatím nejsou, tak sbíráme podpisy na petici a doufáme, že to pomůže. Divadlo tu bylo před námi, doufám, že bude i po nás,“ věří sólista baletu ústeckého divadla.

Gončarov, který s ústeckým souborem získal prestižní ocenění Thalie říká, že jiné nabídky měl a má, ale mrzelo by ho, kdyby musel z Ústí odejít. „Věřím, že diváci mě tu mají rádi, věnoval jsem tu baletu velkou část kariéry, zažil tu pěkné věcí. Bylo by smutné odejít,“ dodal Gončarov.

V tradičním víkendovém rozhovoru Otázky šéfredaktora se k tématu vyjádřil také současný ředitel ústeckého divadla Tomáš Šimerda. Každý rok má méně peněz, a musel propustit asi padesát lidí. Jenže nejtěžší chvíle přišla nyní…

Může se stát, že z vás zbude jen kočovný ansámbl?
Zachytil jsem tendence, že by se měly soubory rozpustit. Ale já tomu nevěřím. Operní soubor zde byl i za války až do roku 1944. Nevěřím tomu, že by se sociální demokraté, kteří mají po dvaasedmdesáti letech v Ústí svého primátora, zapsali do dějin města rozpuštěním uměleckého souboru.

Bylo by podle vás logické, aby Severočeské divadlo opery a baletu přešlo pod Ústecký kraj, jak si to přeje vedení města Ústí nad Labem?
Kdyby se tento záměr podařilo dotáhnout do konce, tak bych na tom nic špatného neshledával. Svou logiku to má, jsme divadlo, které pokrývá celý ústecký region. Když naši umělci dostali Ceny Thálie, tak mne paní hejtmanka pozvala a vyjádřila poděkování, že dobře kraj reprezentujeme. Z toho usuzuji, že kraj vnímá Severočeské divadlo opery a baletu jako instituci, která přesahuje svým významem město Ústí.

Takže kraj se svým způsobem vámi chlubil.
Byl bych rád, kdyby to tak bylo.

Z podkladů redakce zpracoval Filip Vlček
Přímý link: usteckydenik.cz/nebertenamdivadlo