Kupa sněhu znepříjemnila cestu domů osmnáctileté studentce Leoně Doležalové. „Šla jsem ze školy. Najednou z ničeho nic mi ze střechy na hlavu v Beethovenově ulici spadla kupa sněhu. Srazilo mě to na kolena,“ líčila úraz. „Jsem unavená, při záklonu to bolí,“ popisovala potíže v ústecké nemocnici Doležalová.

Lékař Peter Šandrej diagnostikoval pohmožděnou krční páteř. „Dostanete krční límec, chce to být v klidu,“ řekl lékař. Jen v minulém týdnu ošetřil personál akutního příjmu Emergency Masarykovy nemocnice celkem 608 pacientů.

„S náledím na chodnících jsme zaznamenali nárůst úrazů o pětadvacet procent. Hlavně se jedná o vyvrknuté kotníky, zlomeniny a pohmožděniny. Nechybí ani otřesy mozku,“ řekla primářka Emergency Jana Bednářová.

Meteorologové varují před deštěm se sněhem, který by mohl mít v příštích dnech za následek vznik náledí „V úterý očekáváme mírné sněžení. Denní teploty by měly dosahovat –4 až –1 stupně Celsia. Nejhorší situace by měla být ve středu, kdy by se sněhové přeháňky měly měnit ve smíšený déšť se sněhem a bude se tvořit ledovka,“ uvedl David Král, prognostik ČHMÚ na Kočkově.

Podle Jana Pechouta z Besipu by řidiči v těchto dnech neměli bez zimních pneumatik vyjíždět. „Ledovka je zrádná v tom, že čím je led teplejší, tím je kluzčí. Navíc nás v následujících dnech čeká to, že na ledě se může vlivem teplot okolo nuly tvořit voda a klouže to ještě víc než na samotném ledu. Řidiči by si také měli dávat pozor na chodce, kteří kvůli neuklizeným chodníkům raději půjdou po silnici,“ varoval Pechout.

Kvůli počasí Ústečany trápí zhoršené rozptylové podmínky a smog. „Aktuální hodnoty polétavého prachu v ovzduší v Ústí nad Labem dosahovaly v pondělí v průměru 87 částic. Stav regulace se vyhlašuje až při 150 částicích,“ doplnil David Král.

Nejhorší situace byla v Ústí v sobotu v patnáct hodin, kdy koncentrace polétavého prachu PM10 překročila hodnotu 235 mikrogramů.